Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jezdakova būtu gatava paklanīties nodokļu maksātāju priekšā

Man vajadzētu desmit reizes paklanīties nodokļu maksātāju priekšā, jo viņi savas saistības ar valsti pilda vislabākā iespējamā veidā, šodien Tautsaimniecības padomes (TSP) sēdē sacīja Valsts ieņēmu dienesta (VID) ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja Nelija Jezdakova.

Informējot TSP locekļus par nodokļu iekasēšanas tendencēm, Jezdakova uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāji ir likumpaklausīga tauta un savas saistības ar valsti mēģina pildīt, cik vien ir viņu iespējās.

Viņas pieredze un arī sarunas ar citu valstu nodokļu administrējošo struktūru vadītājiem rāda, ka Latvijas nodokļu maksātāji ir disciplinētāki nekā, piemēram, Francijā.

«Mēs nedrīkstam viens otru iznīcināt, un ir jāsaprot, ka ne nodokļu maksātāji bez valsts varēs izdzīvot, ne valsts bez nodokļu maksātājiem,» sacīja VID vadītāja.

«Situācijā, kādā mēs esam tagad, grūti ir ne tikai nodokļu maksātājiem, bet arī VID,» sacīja iestādes vadītāja, norādot, ka VID darba kapacitāti un efektivitāti ir iespējams uzlabot, bet tam ir nepieciešami līdzekļi, kurus arī valdība ir paredzējusi piešķirt, lai VID varētu strādāt piecas darba dienas nedēļā, uzlabot tehnisko nodrošinājumu un attīstīt elektronisko pārvaldību.

Viņa informēja, ka VID izmaksas, lai iekasētu vienu latu, ir 1,3 santīmi, kas esot ļoti labs rādītājs, tomēr ir jāņem vērā, ka ļoti zemas izmaksas var apdraudēt darba efektivitāti, jo sistēmas attīstīšanai ir nepieciešamas investīcijas.

Jezdakova pauda cerību, ka VID reorganizācijas rezultātā visos līmeņos būs iespējams nodrošināt uz klientu orientētu attieksmi, jo VID galvenais uzdevums esot palīdzēt nodokļu maksātājiem novērst kļūdas un sniegt konsultācijas, kā veiksmīgāk veikt nodokļu nomaksu.

«Tie, kas jau no paša sākuma nevēlas maksāt nodokļus, manā uztverē, ir noziedznieki, un pret viņiem arī ir jāpiemēro visas likumā paredzētās sankcijas,» norādīja iestādes vadītāja, kas apliecināja, ka «VID nekad nevarēs apskraidīt visus nodokļu nemaksātājus, tāpēc mēs iesim tur, kuri fiskāli varēs gūt lielākos ienākumus».

Saskaņā ar VID ģenerāldirektora pienākumu izpildītājas sniegto informāciju attiecībā pret iepriekšējo gadu VID administrēto ieņēmumu pieaugums šā gada pirmajā pusē ir samazinājies par 20,6%, kas, ņemot vērā straujo iekšzemes kopprodukta kritumu, ir salīdzinoši labs rādītājs.

Piešķirto pagarinājumu summa gada laikā ir būtiski augusi - janvārī tā veidoja 14,7 miljonus latu, bet 1.oktobrī jau 58,56 miljonus latu, tomēr, pēc Jezdakovas teiktā, šī rādītāja dinamika patlaban ir samazinājusies un pieaugums šajā jomā netiek prognozēts.

Šā gada pirmajos deviņos mēnešos VID administrētie budžeta ieņēmumi veidoja 2996 miljonus latu, kas ir 98% no plānotā, neiekasētā summa veido aptuveni 60 miljonus latu.

Par vairāk nekā 100% ir izpildīti pievienotās vērtības nodokļa, sociālās apdrošināšanas iemaksas un dabas resursu nodokļa iekasēšanas plāni.

TSP sēde norisinājās pozitīvā gaisotnē, ko atzina arī klātesošie padomes locekļi, no kuriem daļa atzina, ka Jezdakovas sniegtā prezentācija un arī viņas personība ļauj ticēt, ka VID darbs tiek veikts tik labi, cik iespējams.

TSP sēdē piedalījās arī finanšu ministrs Einars Repše (JL), kurš diskusijās par VID darbu nodokļu iekasēšanā un sākto reorganizāciju iestādē neiesaistījās.