Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zatlers gribētu iespēju izraudzīties kandidātus atsevišķu neatkarīgo iestāžu vadītāju amatiem

Valsts prezidents Valdis Zatlers vēlētos, lai Latvijas prezidentam normatīvajos aktos tiktu paredzēta iespēja izraudzīties kandidātus atsevišķu neatkarīgo iestāžu vadītāju amatiem.

Intervijā aģentūrai LETA Zatlers sacīja, ka šāda kārtība noņemtu jebkādas šaubas par iestādes vadītāja saistību ar kādu politisko partiju, kā arī kandidātu loks, no kuriem vēlāk izvēli izdarītu Saeima, būtu daudz plašāks un, iespējams, arī profesionālāks.

«Lai «departeizētu» tādas neatkarīgās iestādes kā Valsts kontroli, Satversmes aizsardzības biroju (SAB) vai Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, kur kandidātu atlase ir atstāta partiju varā, varētu deleģēt prezidentam iespēju atrast kandidātus, uzrunāt viņus, jo prezidents nav partejisks. Pēc tam, protams, atļaut parlamentam tīri politiski, pēc partiju principa, par viņu nobalsot,» teica prezidents.

Zatlers uzskata, ka patlaban atsevišķu neatkarīgo iestāžu vadītāju izvēle bieži vien tikusi politizēta, kā dēļ, iespējams, profesionālākie cilvēki, lai viņiem «nepiekārtu partejisku birku», nevēlas kandidēt uz kādu amatu.

«Kandidātu meklēšana varētu būt viens no tiem prezidenta uzdevumiem, ko šobrīd varētu ieviest parlamentārā republikā,» vērtēja prezidents, minot, ka ir ļoti būtiski lai par neatkarīgajām iestādēm nebūtu pat aizdomu, ka tās saistītas ar kādu politisko partiju.

Pēc Zatlera domām, Valsts prezidentam šādā situācijā būtu arī liela atbildība, jo slikta kandidāta izvēle būtu viņa kļūda.

«Mums ir veicies ar valsts kontrolieri, ar SAB direktoru, bet nevar vienmēr paļauties uz veiksmi. Mums tomēr ir jābūt sistēmai, kā mēs atrodam kandidātus. Tai jābūt ierakstītai likumā, lai nebūtu šaubu, ka kandidātu izvēle ir godīga, atklāta un caurredzama,» uzsvēra valsts pirmā persona.

Precīzu iestāžu loku Zatlers gan patlaban nenorādīja, minot, ka šis jautājums ir rūpīgi jāpārdomā.