Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uzņēmējs aicina nenolaist rokas un neieslīgt pesimismā

Krīzes laikā vienīgie, kas var mainīt un uzlabot situāciju, esam mēs paši, tāpēc nevajadzētu nolaist rokas un ieslīgt pesimismā, slejā žurnāla «Kapitāls» novembra numurā aicina būvkompānijas AS «RBSSKALS» padomes priekšsēdētājs Māris Saukāns.

«Šis laiks zināmā mērā ir mācību stunda nākotnei. Protams, daudzi vaino valdību, sakot, ka netiek pieņemti pareizie lēmumi, netiek ņemts vērā uzņēmēju viedoklis un pieredze, kas daļēji tā arī ir, taču kopumā no šīs situācijas jāmācās visai sabiedrībai un katram indivīdam. Uzņēmumi, kuri jau izturējuši šo grūto laiku un strādā pašlaik, ieguvuši rūdījumu, pieredzi un skaidri parādījuši, ka ir gatavi būt sadarbības un sociālie partneri,» akcentē uzņēmējs.

Viņš norāda, ka šī nav pirmā krīze, ar kuru sastopamies atgūtās neatkarības laikā, taču smagākā un ar ievērojamākajām ilgtermiņa sekām.

Runājot par situāciju būvniecībā, Saukāns atgādina, ka joprojām nav kopējas nozares plānošanas un pārraudzības valsts līmenī, kā arī plānu par būvniecības gaidāmo pieprasījumu.

«Bet būvniecība nevar pastāvēt atrauti no valsts attīstības. Ir nepieciešams Latvijas attīstības un nākotnes plāns kopumā: uz ko mēs ejam un kādu valsti gribam. Pašlaik ievērojami samazināts projektu finansējums, valsts un pašvaldību iepirkums. Pēc pašreizējās valdības veiktajām darbībām nav skaidrs, kāds būs nākamā gada budžets, līdz ar to nav zināms nākamā un tuvāko gadu būvniecības apjoms. Tas attiecināms ne tikai uz iespējamajiem pasūtījumiem, bet arī to, kāda būs nākotnes nodokļu sistēma, lata stabilitāte utt. Joprojām tiek uzturēta sliktā prakse, ka par šiem valstiski būtiskajiem un tautsaimniecībai svarīgajiem jautājumiem ar uzņēmējiem dialogs notiek caur presi. Un joprojām tas ir vienvirziena,» uzsver «RBSSKALS» padomes priekšsēdētājs.

Viņš norāda, ka krīzes laikā attīstītās valstis stimulē būvniecību, kas būtu arī daļējs problēmas risinājums Latvijā. Pēc Eiropas Savienības statistikas, katrs devītais valsts iedzīvotājs ir nodarbināts tieši būvniecības nozarē. Tie nav tikai darbinieki būvlaukumā, bet arī būvmateriālu izstrādātāji, ražotāji, tirgotāji, piegādātāji u. c.

«Tā nebūtu izšķērdība, bet lietderīga investīcija — ieguldīt infrastruktūrā, kas ir un paliek kā pievienotā vērtība pilsētai un valstij. Tiktu radītas darbavietas, maksāti nodokļi, atdzīvotos uzņēmējdarbība, un tas būtu atbildīgs lēmums arī valstij kā galvenajam sociālajam partnerim. Iespējams, terminēti būtu jāpārskata iepirkumu likums, kur pašmāju uzņēmumiem tiktu dotas nelielas, bet tomēr zināmas priekšrocības,» aicina Saukāns.