Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Neizpratnē, kā pārbaudīt, vai auto lieto tikai darbā

Pašreiz nav skaidrības, kā līdz ar jauno normu par uzņēmuma automašīnas izmantošanu darbinieka privātām vajadzībām ieviešanu Valsts ieņēmumu dienests plāno pārbaudīt, vai darbinieks automašīnu tiešām izmanto tikai darba vajadzībām.

To pirmdien Latvijas Radio raidījumā «Krustpunktā» sacīja Nodokļu konsultantu asociācijas prezidents Ainis Dābols. 

Par darba auto izmantošanu — papildu nodokļi un mazāka alga

Pēc Dābola domām, pašlaik tiešām nav skaidrības, kādas metodes tiks izmantotas, lai regulētu nodokļu iekasēšanu šajā jomā.

«Katram uzņēmumam jāveic savu saimnieciskās darbības vienību uzskaite (..) Taču [šajā lietā] ir daudz neskaidrību. Kamēr tās netiks atrisinātas, būs lielas problēmas,» norādīja Dābols.

Savukārt Finanšu ministrijas Nodokļu departamenta direktore Daina Robežniece raidījumā sacīja, ka šis nodoklis noteikti jāievieš, jo arī viņa pati regulāri zem savas mājas logiem pamanot, ka aptuveni divas trešdaļas stāvvietā novietoto automašīnu ir trafarētas vai tās rotā kāda uzņēmuma logo. Robežniece norāda: viņa skaidri zina, ka tajā rajonā neatrodas neviens no tiem uzņēmumiem. «Arī naktīs cilvēki lieto uzņēmuma auto kā savu,» secina Robežniece.

«Apollo» jau vēstīja: paredzams, ka darbiniekam, kas izmantos uzņēmuma automašīnu, atalgojumam tiks mākslīgi pievienoti 150 lati — tikai ar mērķi, lai par to piemērotu algas nodokli.

Darbinieks reāli šo naudu nesaņems, bet nodokļus par to maksās. Valstij par to nodokļos kopā jāsamaksā 81 lats — daļa no šīs summas būs jāmaksā auto lietotājam, daļa uzņēmumam. Darbiniekam samaksājot nodokļus, reāli saņemamā alga samazināsies par 45 latiem, bet uzņēmumam vēl papildus par to nodokļos būs jāmaksā 36,14 lati.