Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dubultvājprāts

Vai maksāt pusmiljonu vairāk par darbu un vēl saņemt līdz pusmiljonam mazāk nodokļus valsts budžetā tiešām ir saimnieciski visizdevīgāk?

Cienītā ministres kundze!

Gribu vērst Jūsu uzmanību uz šokējošiem faktiem Jūsu vadītajā nozarē.

Mūsu institūta rīcībā nonāca informācija par SIA «Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca» ēku renovācijas konkursa rezultātiem. Tajos skaidri redzams, ka šajā konkursā komisija atzīst par uzvarētāju to, kurš pēc sava cenas piedāvājuma atradās tikai 5. vietā, turklāt pārsniedzot pasūtītājam izdevīgāko piedāvājumu par 500 tūkstošiem latu.

LTV raidījumā «De Facto» slimnīcas pārstāve apgalvoja, ka tas ir saistīts ar pasūtījuma izpildes termiņu, jo šis konkursa vērtēšanas kritērijs bijis «ļoti svarīgs».

Dažu mēnešu dēļ zaudēt pusmiljonu latu no veselības budžeta — vai tas tiešām ir «ļoti svarīgi»? Krīzes laikā, kad Latvijā tiek mazinātas pensijas, bērnu pabalsti, kā arī iespēja ārstēties, šāda izšķērdība ir noziedzība pret mūsu valsti. Šādas summas pārmaksas dēļ, piemēram, apmēram tūkstotis pacientu var palikt bez viņiem nepieciešamām operācijām. Turklāt komisijas lēmums neatbilst pat rīkotā konkursa nolikumam, kurā izpildes laiks tika novērtēts kā 2,3 reizes mazāk nozīmīgs salīdzinājumā ar piedāvājuma cenu, attiecīgi 30% un 70%.

Mūsuprāt, ir vēl viens svarīgs aspekts: tiešie nodokļi šādiem projektiem ir ne mazāk kā 30–35% (vai 600–700 tūkstoši latu) no kopsummas, ja to veic vietējie uzņēmēji un strādājošie. Vai tiešām Latvijas valsts vēlas pazaudēt arī šīs naudas daļu valsts budžetā nodokļu ienākumu veidā, novirzot pasūtījuma izpildi kompānijai, kuru kontrolē kaimiņvalsts kapitāls? Kur mums ir garantija, ka par Latvijai piešķirto starptautisko aizdevēju naudu netiks sildīta kaimiņvalsts ekonomika?

Sadārdzinājumu par pusmiljonu latu nevar pamatot arī ar to, ka cena faktiski ietver daļēju izpildītāja finansējumu projekta sākumā. Sadārdzinājums 25% par sešu mēnešu projektu nozīmē, ka Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca aizņemas naudu ar likmi 50% gadā!

Tādēļ konkursa komisijas secinājums, ka piedāvājums, kas var radīt Latvijai pat līdz vienam miljonam latu lielus tiešos zaudējumus, ir saimnieciski visizdevīgākais piedāvājums, ir klaja ņirgšanas par veselo saprātu un Latvijas valsti. Uzskatām, ka šādi lēmumi, kas pilnīgi ignorē Latvijas valsts un ekonomikas intereses, nav pieļaujami, bet amatpersonas, kas tos pieņem, ir sodāmas.

Lūdzam Jūs nepieļaut valsts naudas izšķērdēšanu lielos apmēros. Aicinām Jūs neaizmirst arī par savu politisko atbildību un atcerēties, ka «zemeņu tortes epopejas» radītie saimnieciskie zaudējumi valstij bija 1000 reižu mazāki nekā šāds Jūsu vadītajā nozarē pieļautais gadījums.

Ja tuvāko dienu laikā mēs nesagaidīsim Jūsu aktīvu rīcību šajā jautājumā, uzskatīsim, ka arī Jūs atbalstāt valsts naudas izšķērdēšanu, un lūgsim šo faktu izmeklēt tiesībsargājošām un korupcijas apkarošanas iestādēm.

Sergejs Ancupovs, Nacionāla resursu institūta direktors