Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pekina apsūdz Dalailamu par kaitējumu Ķīnas un Indijas attiecībām

Otrdien Ķīna apsūdzēja Dalailamu par centieniem ietekmēt Pekinas un Deli attiecības, apmeklējot strīdīgo Arunāčalas štata teritoriju.

Trimdā mītošais Tibetas garīgais līderis izraisījis Pekinas dusmas ar nākamajā nedēļā plānoto vizīti Arunāčalā, kuras daļu Ķīna uzskata par sev piederošu teritoriju. Pekinas valdība jau vairākkārt nosodījusi gaidāmo vizīti un lūgusi Deli to atcelt.

Attiecības starp abām Āzijas lielvarām sarežģī domstarpības par kopējo robežu, taču Pekina, šķiet, cenšas apvaldīt savu aizkaitinājumu, ko radījusi Dalailamas vizīte, kurai vajadzētu sākties 8.novembrī, lai tas nepāraugtu pilna mēroga diplomātiskā konfliktā.

Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis atkārtoti kritizēja Dalailamas separātiskās aktivitātes, tomēr nevērsās pret Deli, kura vizīti atļāvusi, kā arī uzsvēra nozīmi, ko Pekina piešķir Ķīnas un Indijas attiecībām.

«Dalailama bieži melo un iesaistās darbībās, kas sabotē Ķīnas attiecības ar citām valstīm,» norāda Ārlietu ministrijas pārstāvis, komentējot Dalailamas vizīti. «Esmu pārliecināts, ka viņa plāns sagraut Ķīnas attiecības ar šo valsti nedos rezultātus.«

Ķīna pretendē uz 90 000 kvadrātkilometru no Arunāčalas štata teritorijas, ko tā uzskata par dienvidu Tibetu.

Ārlietu ministrijas pārstāvis informēja, ka pagājušajā mēnesī Ķīnas premjers Veņs Dzjabao un Indijas premjers Manmohans Singhs ir vienojušies koncentrēties uz «veselīgu un stabilu attiecību» attīstīšanu.

Ārlietu ministrijas pārstāvis atgādināja par vairākiem abu valstu domstarpību avotiem, kamēr tās abas tiecas pēc ekonomiskās izaugsmes un savas ietekmes palielināšanas Āzijā.

Ķīna ir lūgusi Indiju atvieglot vīzu iegūšanu procedūru, jo jaunie noteikumi ir satraukuši Ķīnas uzņēmumus. Deli pēdējā laikā ir ierobežojusi darījumu vīzu izsniegšanu, lai ierobežotu nekvalificēta darbaspēka ieplūšanu, kura avots lielā mērā ir Ķīna. Daudzi ķīniešu strādnieki iepriekš ceļoja uz Indiju ar daudzkārtējas iebraukšanas darba vīzām, lai aizpildītu vakances dažādos sektoros, sākot ar enerģētiku un beidzot ar telekomunikācijām.

Tagad darba vīzas tiks izsniegtas tikai nelielai grupai augstākā ranga vadītāju, tirdzniecības konsultantu un citu speciālistu, kopumā ietekmējot aptuveni 25 000 ķīniešu viesstrādnieku.

«Ķīna ir vairākas reizes izteikusi Indijai neapmierinātību,» informēja Ķīnas ārlietu ministrijas pārstāvis, papildinot, ka ķīniešu uzņēmumi ir iesaistīti celtniecības projektos Indijā, kas uzlabo ekonomiskos sakarus. «Tika mēģināts darīt labāko, lai izmantotu vietējo darbaspēku, tomēr bija nepieciešami speciālisti no Ķīnas.«