Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Britu padome un Latvijas Dabas muzejs atklāj izstādi «Darvins mūsdienās»

3. novembrī Latvijas Dabas muzejā tika atklāta Britu padomes izstāde «Darwin Now» jeb «Darvins mūsdienās», kas tapusi sadarbībā ar Latvijas Dabas muzeju.

Izstāde apmeklētājiem būs pieejama no 4. novembra līdz 6. decembrim. Savukārt no janvāra ar Britu padomes atbalstu  izstāde būs pieejama arī Latvijas skolās. Ar šo izstādi tiek aizsākta plaša pasākumu un aktivitāšu programma, kas aicinās izvērtēt Darvina evolūcijas teorijas dažādo aspektu izpausmes mūsdienās.

Darvinam, kurš dzimis 1809. gadā, bija 50 gadi, kad viņš publicēja, iespējams, populārāko zinātnisko darbu, kāds jebkad sarakstīts. Tāpēc 2009. gadā tiek svinēta viņa 200. dzimšanas diena un 150 gadi, kopš 24. novembrī publicēta «Sugu izcelšanās dabiskās izlases ceļā».

Izstādi atklāja vides ministrs Raimonds Vējonis, Britu padomes Latvijas pārstāvniecības vadītāja Dace Melbārde un Latvijas Dabas muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Latvijas Dabas muzeja Izglītības nodaļas vadītāja Diāna Meiere atklāšanas pasākuma dalībniekiem piedāvāja arī prātus asinošus uzdevumus. Raimonds Vējonis mēģināja pēc dažādu putnu barības iegūšanas apraksta sameklēt īsto putnu ar atbilstošu knābi. Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Entonijs Stoukss pārsteidzošā ātrumā aprēķināja, cik liela lapsu populācija būs piecos gados, ja pirmajā gadā divām lapsām piedzims četri mazuļi. Savukārt UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa centās sameklēt tauriņus, kas pielāgojušies dabas videi, kurā tie dzīvo.

Viens no iemesliem, kāpēc Darvina idejas ir izdzīvojušas, ir viņa ideju vienkāršība. Evolūcijas teorijai dabiskās izlases ceļā ir tikai trīs daļas.

• Kad populāciju indivīdi vairojas, jaunā paaudze vienmēr ir ļoti līdzīga vecākiem.

• Līdzībai paaudžu starpā jābūt lielai, tomēr ne pilnīgai, lai katrā paaudzē būtu arī jaunas pazīmes.