Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Muižniece: budžeta projekta pakete sagatavota nekvalitatīvi

Nākamā gada valsts budžeta projektu pavadošo likumprojektu pakete ir sagatavota nekvalitatīvi un lielā steigā, aģentūrai BNS atzina Tautas partijas Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Vineta Muižniece.

«Diemžēl jākonstatē, ka pavadošie likumprojekti neizceļas ar labu kvalitāti,» teica deputāte un norādīja, ka viņas frakcijas biedriem no dažādām Saeimas komisijām jau radušās šaubas pat par vairāku likumprojektu pilnīgu izslēgšanu no paketes, ne tikai to koriģēšanu otrajā lasījumā.

Viņa paskaidroja, ka par atsevišķiem grozījumiem nav īsti skaidrs, kā tie ir saistīti ar budžetu, bet par citiem deputāti uzskata, ka būtu nepieciešams rūpīgāks izvērtējums.

«Turklāt mūs satrauc, ka neredzam atspoguļojumu strukturālajām reformām, kas tika izvirzītas kā mērķis un kam patlaban ir pats labākais laiks - varbūt ar to ne tik daudz liels ietaupījums tiktu panākts, bet tam būtu ilgtermiņa nozīme,» sacīja parlamentāriete.

Jau vēstīts, ka ceturtdien, 5.novembrī, Saeimā nākamā gada budžeta projektu iecerēts skatīt pirmajā lasījumā. Galīgajā lasījumā 2010.gada budžetu plānots pieņemt decembra sākumā.

Nākamā gada budžetu pavadošo likumprojektu paketē ietilpst grozījumi 67 likumos un trīs jauni likumprojekti - Meliorācijas likumprojekts, likumprojekts «Par vienotu valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības sistēmu» un Publisko aģentūru likumprojekts.

Latvijas 2010.gada valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti 3,782 miljardi latu, bet izdevumi - 4,348 miljardi latu. Salīdzinājumā ar 2009.gada plānu nākamgad ir paredzēts ieņēmumu samazinājums 240,7 miljonu latu apmērā un izdevumu samazinājums 339,3 miljonu latu apmērā.

Valsts pamatbudžeta ieņēmumi 2010.gadā prognozēti 2,611 miljardi latu un izdevumi plānoti 3,007 miljardu latu apmērā. Valsts pamatbudžeta izdevumu samazinājums, salīdzinot ar 2009.gada plānu, ir 228,1 miljons latu jeb 7,1%. Valsts speciālā sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi un izdevumi prognozēti attiecīgi 1,189 miljardu latu un 1,359 miljardu latu apmērā. Valsts speciālā budžeta izdevumu samazinājums pret 2009.gada plānu ir 110,6 miljoni latu jeb 7,5%.

Budžeta deficīts nākamgad paredzēts 8-8,2% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), iepriekš valdības sēdē informēja Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāra vietniece Baiba Bāne. 2010.gadā kopbudžeta deficīts tiek plānots 6,5% apmērā no IKP, vidējā termiņā virzoties uz deficīta samazināšanos, 2011.gadā - 5% apmērā no IKP un 2012.gadā - 2,5% apmērā no IKP.

Nākamā gada budžets sagatavots atbilstoši 2009.gada budžeta grozījumos noteiktajam, ka, sagatavojot likumprojektu par valsts budžetu 2010.gadam, jānodrošina fiskālās konsolidācijas pasākumi viena miljarda latu apmērā, ievērojot 2009.gadā jau veikto budžeta izdevumu samazinājumu 500 miljonu latu apmērā.

Nākamā gada budžets veidots, paredzot IKP samazinājumu salīdzināmajās cenās 2009.gadā par 18% un 2010.gadā par 4%. Savukārt 2011.gadā tiek prognozēta IKP izaugsme 2% apmērā, bet 2012.gadā tiek sagaidīts, ka Latvijas tautsaimniecība sasniegs savu ilgtermiņa izaugsmes potenciāla līmeni un pieaugs par aptuveni 3,8%.

Saeimā 16.jūnijā pieņemtie šā gada budžeta grozījumi paredz kopējos konsolidētos šā gada budžeta ieņēmumus 4,023 miljardu latu apmērā, bet izdevumus - 4,687 miljardu latu apmērā. Savukārt budžeta deficīts paredzēts 10% no IKP.