Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ēķis: prezidenta amats Latvijā ir tikai vizītkarte

Latvijas Neatkarīgās televīzijas (LNT) vadītājs un bijušais īpašnieks Andrejs Ēķis uzskata, ka patlaban Latvijā prezidents ir tikai vizītkarte un būtu jāpanāk, ka valsts pirmo personu ievēlē iedzīvotāji.

Intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam «Baltic Business Service» Ēķis atzina, ka esot viens no retajiem, kas ir par šādiem Satversmes grozījumiem.

«Tolaik, kad Latvija nodibināja savu valsti un rakstīja savu pamatdokumentu, jau bija doma par prezidentālu republiku. Taču te nav runa par vadoni, nē. Šajā gadījumā parlaments nodarbojas ar likumdevēja varu un ievēlē prezidentu, kurš ir atbildīgs par to, lai saimnieciskā ziņā valstī notiek tā kā vajag, lai nav tā, ka ir bezvara,» viņš teica.

Ēķis norādīja, ka viena no lielākajām problēmām ir arī varas pārmantojamība.

«Tas mani arī uztrauc. Jo ne reizi vien tad, kad es runāju ar vēstniekiem, viņi min problēmas, ar kurām saskaras Latvijā. Piemēram, runājot ar Ķīnas vēstnieku, viņš ir atzinis, ka viņi labprāt te gribētu būvēt ostu, bet viņiem nav ar ko runāt. Tāpēc, ka vienreiz pie varas ir viens, jau pēc kāda laika - pavisam cits politiķis. Nav varas pārmantojamības, kad tiek turpinātas iesāktās lietas,» skaidroja uzņēmējs.

Viņaprāt, prezidentam būtu nepieciešamas plašākas pilnvaras, jo «tagad mums ir prezidents-vizītkarte». «Bet mums vajag vienu, kurš ir atbildīgs par to, kas notiek valstī četrus gadus. Līdzīgi kā tas notiek Amerikā, Francijā. Amerikā ir prezidents Obama, kuram ir liela atbildība, un ir Kongress.«

«Es gribētu teikt, ka Latvijai ir nepieciešams saimnieks. Taču tas absolūti nenozīmē, ka ir nepieciešams vadonis. Ir vienkārši vajadzīgs viens cilvēks, kas saprot, ka tā ir viņa atbildība, lai viss notiktu laikus, lai viss būtu kārtībā. Bet tagad mūsu valdība tik ilgi ar to valsts budžetu māžojas! Turklāt mums būtu jādomā nevis par izdevumiem, kā tos visu laiku samazināt, bet gan jādomā par ienākumiem, kā vairāk nopelnīt. Tagad neviens par ienākumiem nedomā,» klāstīja Ēķis.