Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rimšēvičs: nākamgad oktobrī vērosim patēriņa cenu kritumu

Sagaidāms, ka deflācija būs vērojama visu nākamo gadu un atgriešanās pie nelielas inflācijas notiks 2011. gada beigās, ceturtdien preses konferencē sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs. 

Latvijā gada vidējā inflācija šogad būs 3,6%. «Iepriekšējo gadu pārmērību sekas turpina izlīdzināties un makroekonomiskā situācija stabilizējas. Tekošā konta deficītu nomainījis pieaugošs pārpalikums, kas nozīmē, ka Latvija ārvalstu valūtu vairāk nopelna nekā tērē,» norāda Rimšēvičs.

Pakāpeniskais inflācijas samazinājums atspoguļosies pozitīvā gada vidējā inflācijā šogad, un precizētā Latvijas Bankas prognoze ir desmitdaļu augstāka nekā iepriekš - 3.6%. Mērot pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, jau oktobrī vērosim patēriņa cenu kritumu, sacīja LB prezidents.

«Pircējam, patērētājam deflācija tautsaimniecības un algu līmeņa krituma apstākļos nozīmēs zināmu atspaidu, jo, krītoties cenām, palielinās pirktspēja - preču un pakalpojumu daudzums par to pašu algu, pensiju un citiem ienākumiem. Uzņēmumiem tas nozīmēs grūtākus ieņēmumus iekšzemē un augošu konkurētspēju ārvalstu tirgos. Šādos apstākļos ir gan nepieciešamība, gan iespējas mazināt izmaksu līmeni un celt ražīgumu, nodrošinot preču ražošanu vai pakalpojuma sniegšanu ar mazākiem izdevumiem, uzlabojot produkcijas kvalitāti, padarot efektīvākas piegādes un veicot citus uzlabojumus. Tas nozīmē, ka šo laiku labāk pārdzīvos un stiprināsies tie uzņēmumi, kuriem jau iepriekš bijusi ilgtermiņa stratēģija un konkrēti produkcijas noieta tirgi.

Latvija ir maza un atvērta ekonomika - cenas Latvijā tieši ietekmēs izaugsmes atgriešanās ES, kam sekos mērens cenu kāpums. Tas nozīmē, ka ilgstošas deflācijas risks ir niecīgs salīdzinājumā ar lielām, uz iekšējo pieprasījumu balstītām tautsaimniecībām. Lielās importa atkarības dēļ esam saistīti ar cenu līmeni un pārmaiņām partnervalstīs.

Būtiskākais cenu un izmaksu samazinājuma ieguvums tautsaimniecībai ir tas, ka Latvijas uzņēmējiem ir iespēja uzlabot savu konkurētspēju ārējos tirgos, kas šobrīd sāk pakāpeniski atspoguļoties ekonomiskajos rādītājos,» norāda Rimšēvičs.