Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par auto nodokli Igaunijā un Latvijā

Lai gan pašlaik publiski pieejama ļoti skopa informācija par ieplānoto nodokli par dienesta auto lietošanu privātām vajadzībām, tomēr izskatās, ka šī ierēdņu iniciatīva dos nevis gaidīto efektu, bet gan vēl vairāk apgrūtinās uzņēmēju ikdienu, kā arī mudinās uzņēmējus krāpties.

Nodoklim par dienesta auto izmantošanu privātām vajadzībām jābūt samērīgam, tostarp ievērtējot šā brīža ekonomisko situāciju. Piemēram, Igaunijā šis nodoklis ir aptuveni 10 latu mēnesī. Šādā apmērā nodoklis būtu ne tik sāpīgs arī Latvijā, taču ne jau publiski apspriestais 81 lats mēnesī.

Ja nodokļa likme būtu samērīga, šāda nodokļa ieviešanā būtu ieinteresēti arī vairākums Latvijas grāmatvežu. Jau minētajā Igaunijā ir tā: ja uzņēmējs izvēlas maksāt šo nodokli, viņam par konkrēto auto nav jāraksta ķepīgās ceļazīmes, un tas būtiski samazina grāmatvedības papīru apjomu, jo īpaši uzņēmumos, kur ir daudzas dienesta automašīnas un to izmantotāji.

Būtiski arī tas, ka šāda steiga atkal mazina uzņēmējdarbības vides pievilcību Latvijā. Uzņēmējiem mazinās vēlme darboties ne tikai naudas trūkuma dēļ, bet arī neskaidrās un mūžīgi mainīgās biznesa vides dēļ.

Ievērojamas izmaiņas likumdošanā, vēl jo vairāk — jaunus nodokļus, nedrīkst ieviest pēkšņi. Uzņēmēji vēlas izprast pārmaiņu nepieciešamību, kā arī laikus sagatavoties tām. Pretējā gadījumā uzņēmēji nevis meklēs iespējas jauninājumus ieviest, bet gan vairāk domās par to, kā izvairīties.

Mūsu līdzšinēja pieredze liecina, ka pēdējos gados uzņēmēji necentās izvairīties no nodokļu maksāšanas, tostarp tāpēc, ka nodokļu nemaksāšana tika uztverta kā sliktais tonis. Pašlaik ir svarīgi, lai nerastos tāda situācija, kad nodokļu maksāšana jau kļūst par slikto toni, kā tas daudziem uzņēmējiem bija 90. gados, ar kuriem tik ļoti mēdz biedēt Latvijas politiķi.

Zinot citu valstu pieredzi, ir saprotama iniciatīva ieturēt nodokli par privāto labumu, kuru gūst darbinieki no dienesta auto izmantošanas privātām vajadzībām.

Godīgi jāatzīst, ka līdz šim Latvijā, atšķirībā no daudzām Eiropas valstīm, privātpersona, pērkot automašīnu par saviem privātajiem līdzekļiem, bija ļoti nevienādā situācijā pret tiem, kuri iegādājās dienesta automašīnu kā organizācijas. Privātais lietotājs ne tikai maksāja iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas, bet arī atšķirībā no uzņēmuma nevarēja atgūt pievienotās vērtības nodokli. Tādējādi iedzīvotājam auto maksāja vismaz divas reizes dārgāk nekā uzņēmumam.