Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Bloomberg»: Latvija pasargā latu, bet devalvē ekonomiku

Latvija izvēlējusies pasargāt latu, bet devalvēt ekonomiku, lai noturētos ceļā uz eiro ieviešanu, raksta «Bloomberg».

Latvijas amatpersonu plāns glābt nacionālo valūtu un ekonomiku ar iekšējo devalvāciju smagi skar iedzīvotājus, kuru algas un līdz ar to pirktspēja ir ievērojami sarukusi.

«Samazinot valsts algas un liekot kompānijām rīkoties līdzīgi, politiķi cer, ka patērētāju pieprasījuma krišanās iegrožos inflāciju, samazinot to līdz eiro ieviešanas kritērijiem atbilstošam līmenim,» raksta «Bloomberg».

Kā liecina prognozes, Latvijas inflācija oktobrī var pārvērsties gada deflācijā 1% apmērā, kas Latvijai būtu pirmā gada deflācija kopš Padomju Savienības sabrukuma.

Atsevišķi ekonomisti ir kritizējuši Latvijas iekšējās devalvācijas stratēģiju, pielīdzinot situāciju Argentīnas ekonomiskajai krīzei, kad pēc valūtas kursa noturēšanas vairāku gadu garumā tai tik un tā 2002.gadā nācās devalvēt nacionālo valūtu.

Tomēr Latvijas premjerministrs Valdis Dombrovskis (JL) un centrālās bankas vadītājs Ilmārs Rimšēvičs pretojas spiedienam atteikties no piesaistītā lata kursa.

Dombrovskis ceturtdien kārtējo reizi uzsvēra, ka Latvijas finanšu grūtības pārvarēt nepalīdzēs bieži piesauktā lata devalvācija.

«Devalvācija būtu neselektīva katra valsts iedzīvotāja reālo ienākumu samazināšana, kas kārtējo reizi vissāpīgāk sistu pa trūcīgākajiem. Ciestu arī iedzīvotāju uzkrājumi, obligātie fondēto pensiju shēmas uzkrājumi. Vēl vairāk saasinātos kredītņēmēju problēmas, jo 85% no kredītiem ir ņemti eiro. Latvija ir ļoti maza un atvērta ekonomika. Tas nozīmē, ka arī iespējamais konkurētspējas ieguvums būtu ļoti īss un nenozīmīgs, jo momentā pieaugtu importēto energoresursu un komponentu cenas. Vēl ļaunāk - devalvējot mēs zaudētu gaismu tuneļa galā. Mēs nespētu īstenot «izejas stratēģiju» - Latvijas pievienošanos eirozonai 2014.gadā,» uzsvēra Dombrovskis.

Vairāki analītiķi arī norāda, ka lata devalvācija būtu smags trieciens Latvijas tirgū strādājošajām Rietumvalstu bankām, kas lielāko daļu kredītu iedzīvotājiem izsniegušas ārvalstu valūtās.

Lata devalvācija 30% apmērā 44% no visiem Latvijā izsniegtajiem kredītiem padarītu par neatmaksājamiem 90 dienu laikā, liecina Latvijas Bankas aprēķini.