Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Medvedevs: Progresa trūkuma gadījumā jaunas sankcijas pret Irānu ir iespējamas

Jaunas sankcijas pret Irānu ir iespējamas, ja nenotiks progress Irānas kodolprogrammas jautājumā, paziņojis Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs.

Viņš intervijā Vācijas nedēļas izdevumam «Spiegel» apstiprināja, ka Krievija ir gatava palīdzēt bagātināt Irānas urānu, ja Teherāna piekritīs ANO izstrādājam plānam par kodolstrīda atrisināšanu.

«Ja Irānas vadība ieņems mazāk konstruktīvu nostāju, teorētiski viss ir iespējams,» paziņoja Medvedevs. «Es nevēlos, lai tas viss beigtos ar starptautisku sankciju pieņemšanu, jo sankcijas, kā likums, ved sarežģītā un bīstamā virzienā. Taču ja nebūs kustības, tad neviens šādu scenāriju negrasās izslēgt.»

Kā ziņots, Irānas ietekmīgās parlamenta Nacionālās drošības un ārpolitikas komitejas vadītājs Alaedins Borudžerdi sestdien pavēstīja, ka Irāna atsakās sūtīt savu vāji bagātināto urānu uz ārzemēm tālākai apstrādei.

«Mēs negribam atdot daļu no mūsu 1200 kilogramiem bagātinātā urāna, lai saņemtu par 20% bagātinātu kodoldegvielu,» ziņu aģentūrai ISNA paziņoja Borudžerdi. «Iespēja, ka mēs varētu pakāpeniski vai uzreiz nodot savu bagātināto urānu, tagad vairs nepastāv. Mēs tagad pētām, kā ražot kodoldegvielu un [Irānas sūtnis IAEA Ali Asgars] Soltanije veic sarunas risinājuma rašanai.«

Priekšlikumi, kurus ANO atomenerģijas aģentūras IAEA vadītājs Mohameds el Baradei izstrādāja pagājušajā mēnesī, konsultējoties ar Irānu, Krieviju, Franciju un ASV, paredz, ka 80% no pusotras tonnas Irānas mazbagātinātā urāna līdz gada beigām tālākai bagātināšanai tiks nodoti Krievijai un tad Francijai, kur tas tiks pārvērsts degvielas plātnēs. Tad tās nonāks Teherānā, lai nodrošinātu darbību izpētes reaktorā, kas ražos radioizotopus vēža ārstēšanai.

Lai arī Maskava, Parīze un Vašingtona visas ātri apstiprināja šos plānus, Teherāna vilcinājās ar galīgo atbildi un pavēstīja, ka vēlas izmaiņas un tālākas sarunas.

Pret ierosināto līgumu enerģiski iebilst Irānas augstākās amatpersonas, kuras uzskata to par Rietumu viltību, lai panāktu, ka Islāma republika pārtrauc bagātināt urānu.

Irāna noliedz Rietumu apgalvojumus, ka tā vēlas izstrādāt kodolieročus, taču krīze padziļinājās septembrī, kad Irāna un ASV atklāja iepriekš slepena kodolobjekta eksistenci Kumā.

ASV uzskata, ka kodoldegvielas līgums dotu Vašingtonai un tās sabiedrotajiem laiku sarunu ceļā panākt tālejošāku vienošanos ar Irānu un noregulēt kodolkrīzi.