Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā un Eiropā sācies piena deficīts

Pēc vasaras vidū sasniegtās piena iepirkuma zemākās cenas, kad par zemnieku saražoto pienu interese bija minimāla, šobrīd  strauji atsācies pretējais process. Piena iepirkuma cenas ir teju uz pusi lielākas, bet baltā izejviela kļuvusi par deficītu. 

Kā svētdien ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «De facto», pēdējo mēnešu laikā pārstrādātāji par iepirkto pienu zemniekiem maksā pat 30-40% vairāk nekā augustā. Ja tobrīd pienu iepirka par 10-15 santīmiem, tad šobrīd tā cena ir pat līdz 20 santīmiem. Iemesls - pasaulē būtiski aug pieprasījums pēc sviesta un piena pulvera un attiecīgi aug arī šo produktu cena. Rīgas piena kombināts, piemēram, sameklējis jaunas eksporta iespējas uz Azerbaidžānu, Krieviju, Singapūru. «Mēs šobrīd krietni varam palielināt eksportu, ja vien būtu izejvielas. Bet šobrīd tā situācija ir tāda, ka piens ir deficīts. Ja pirms vairākiem mēnešiem bija par daudz, tad tagad tas ir deficīts,» tā «De facto» stāsta Rīgas piena kombināta pārstāve Līga Rimšēviča.
 
Par iespēju pienu pārdot dārgāk priecājas zemnieki, kuri ilgāku laiku bija spiesti pienu pārdot zem pašizmaksas. SIA «Kalnāji» Tukuma pusē ik dienas saražo 6,5 tonnas piena. Šeit cer, ka zemniekiem drūmākais periods jau ir aiz muguras. Mazliet augustā, straujāk septembrī un oktobrī saražotais piens kļuvis dārgāks, nu par kilogramu piena viņiem samaksā pat trīs santīmus vairāk nekā vasarā un iepircējs sola, ka cena augs vēl. Saimniecības vadītājs Vladislavs Butāns «De facto» sacījis: «Es ceru, ka tā ir tirgus sakārtošanās, bet nu bail jau teikt par optimismu pēc tās rūgtās pieredzes. Gribētos, lai piena cena pie 28, 30 eiro centiem noturētos.« 

Interesi par latviešu zemnieku saražotā piena iepirkšanu izrādījušas virkne tuvāko un arī tālāko kaimiņvalstu piena pārstrādātāji no Polijas, Lietuvas un Igaunijas, ziņo «De facto». Eiropā esot īsts piena deficīts. Latvijā gan pašmāju, gan piena vairumpircēji no kaimiņvalstīm mēģina viens otru ar cenu pārsolīt.

Ap pienu tik tiešām sākusies īsta ažiotāža – apliecina arī zemniece Anita Smilškalne Vecumnieku pusē. Vēl vasaras sākumā Rīgas piena kombināts atteicies turpināt sadarbību – neesot izdevīgi mest līkumu līdz viņu fermai. «Madaru» saimniece sāka pienu pārdot lietuviešu pārstrādes uzņēmumam, kas nu mudina palielināt ražošanas apjomus. Un tagad arī pašmāju pārstrādātāji mēģina pierunāt atgriezties.

Lauksaimniecības datu centra statistika liecina, ka piena ražotāju skaits gada laikā Latvijā sarucis par vairāk nekā diviem tūkstošiem. Lai arī atlikušās saimniecības savus ganāmpulkus palielinājušas, tomēr piena tik un tā kļuvis mazāk – mīnus 6% jeb 27 miljoni kilogramu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Arī Eiropā piena ražotāju kļuvis mazāk un piena kvotas, kas savulaik pietrūka, šobrīd paliek neizpildītas. Tas Latvijai ļauj kāpināt piena produktu eksportu – lai arī līdz pagājušā gada līmenim vēl trūkst 12%, apjomi ar katru mēnesi aug.
Latvijas Piensaimnieku Centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks raidījumam «De facto» stāsta, ka  «Pieaug pieprasījums un cena Eiropā un pasaulē, un šis tirgus nedaudz atdzīvojas. Vienīgi, ja ES dalībvalstīs piena cenu pieaugums ir proporcionāls produktu cenu pieaugumam, Latvijā notiek citādi – piena cena pieaug straujāk nekā produktu cenas. Tā rezultātā pieaug pašizmaksa».

Šolks uzskata, ka savu artavu augstajā piena iepirkuma cenā piemetuši arī uzpircēji no Lietuvas, kur aiziet ceturtā daļa Latvijā izslauktā piena. Kaimiņu krietni lielākie pārstrādes apjomi ļauj izlīdzināt galaprodukta izmaksas. Tikām Latvijas uzņēmumiem ar izejvielas iepirkšanu kaimiņos diez ko neveicas. Lielo pārstrādātāju pārstāvis ierosinājis pat visai radikālas metodes, kas gan nav atbalstītas. «Mēs esam vērsušies valdībā, lai ierobežotu svaigpiena eksportu, pamatojot to arī ar nomaksāto nodokļu apjomu.

Viņi aprēķinājuši, ka no katras eksportētas svaigpiena tonnas Latvijas valsts nodokļos iegūst trīs latus, bet pārstrādātas – vidēji divdesmit latus. Mūsu aptaujātie nozares eksperti uzskata, ka pozitīvās tendences piena produktu tirgū būs ilglaicīgas.