Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mūziķim Krēslam aizdomās turamā statuss naudas atmazgāšanas lietā

Finanšu policija vērienīgā naudas atmazgāšanas lietā noteikusi aizdomās turamā statusu grupas «Jumprava» mūziķim Aigaram Krēslam, svētdien ziņoja TV3 raidījums «Nekā personīga».

Viņam apsūdzība uzrādīta lietā par vismaz sešu miljonu latu finanšu līdzekļu atmazgāšanu. Lietā kopumā esot iesaistīti vismaz 100 uzņēmumi. Raidījums vēstīja, ka Finanšu policija decembrī cer vērienīgo krimināllietu nosūtīt uz prokuratūru.

Krēsla jau pavasarī, kad viņa vārds pirmo reizi tika saistīts ar šo lietu, aģentūrai BNS noraidīja jebkādu saistību ar to. «Tās ir nepatiesas baumas, un es varu uzsvērt tikai to, ka man ar šo lietu nav nekāda sakara,» viņš toreiz sacīja aģentūrai BNS.

Finanšu policijas atklātajā vērienīgajā naudas atmazgāšanas un pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšanas shēmā iesaistīti divi pazīstami mūziķi un divi sportisti, kuriem pašlaik piemērots liecinieku statuss.

Laikraksts «Dienas Bizness» savulaik rakstīja, ka Krēsla bijis vairāku uzņēmumu amatpersona — arī «Aqua Lat», kuras valdē līdz 2006. gada oktobrim bija arī soļotājs Aigars Fadejevs un bijušais politiķis Valdis Birkavs. «Lursoft» informācija liecina, ka sportistam piederējušas daļas jau minētajā «Aqua Lat», tāpat līdz šā gada februāra beigām viņš bijis vienīgais īpašnieks firmā «Inventico».

Starp uzņēmumiem, kuri medijos minēti kā iespējamie shēmas dalībnieki, ir arī «Pactum». Savulaik šā uzņēmuma vadītājs bijis Edgars Zuza, kurš līdz 2004. gadam darbojies arī Rīgas pašvaldības uzņēmuma «Mežaparks» valdē kopā ar komponistu un uzņēmēju Zigmaru Liepiņu, vēstīja laikraksts, atsaucoties uz «Latvijas Vēstneša» informāciju. Savukārt Liepiņš «Dienas Biznesam» sacījis, ka šādu cilvēku nepazīst un pirmo reizi dzird viņa vārdu. Arī iespējamo līdzdalību kādās nelikumīgās shēmās viņš noliedzis, norādot, ka «visi papīri man ir tīri».

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka Finanšu policija 6. martā pārtraukusi kāda organizētās noziedzības grupējuma darbību, kas nodarbojās ar nodokļu izkrāpšanu un noziedzīgā ceļā iegūtu līdzekļu legalizēšanu, un dažu mēnešu laikā atmazgājis 6,5 miljonus latu. Noziedzīgais grupējums ar naudas atmazgāšanu nodarbojies visā Latvijas teritorijā, un tajā iesaistītas aptuveni 10 personas, bet grupējuma pakalpojumus izmantojuši gandrīz 100 Latvijas uzņēmumi, to vidū arī valstī labi pazīstami.

Valsts ieņēmumu dienests vēstīja, ka šie uzņēmumi paralēli savai legālajai darbībai veica vairākus aizdomīgus darījumus un lielus naudas pārskaitījumus buferorganizācijām. Buferorganizācijas atradās naudas atmazgāšanas organizatoru tiešā kontrolē, kur no šiem uzņēmumiem ienākušajiem finanšu līdzekļiem tika vairakkārt mainīta piederība un veiktas citas darbības noziegumu pēdu un naudas noziedzīgās izcelsmes slēpšanai. Vēlāk šie finanšu līdzekļi nonāca fiktīvo uzņēmumu un bezpajumtnieku kontos gan Latvijas, gan ārvalstu kredītiestādēs. Pārskaitītie finanšu līdzekļi no kredītiestāžu kontiem tika izņemti skaidrā naudā un atdoti uzņēmumiem, kas sākotnēji šos finanšu līdzekļus pārskaitīja.

Izmantojot šādu darījumu shēmu, tika nodrošināta aplokšņu algu maksāšana, luksusa klases automašīnu un nekustamo īpašumu iegāde, kā arī citu darījumu veikšana, izvairoties no nodokļu samaksas.