Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

IKP kritums pēdējā ceturksnī 18,4%. Eksperts pat pārsteigts

Valsts iekšzemes kopprodukts (IKP) gada trešajā ceturksnī samazinājies par 18,4% salīdzinājumā ar šo pašu laika periodu pērn. Tā liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie aprēķini.

Gada trešajā ceturksnī, rēķinot pret atbilstošu laika periodu pērn, saglabājas apjomu kritumi mazumtirdzniecībā - par 32%, rūpniecībā - par 17%, valsts pārvaldē - par 16%. IKP ietekmē arī neiekasēto produktu nodokļu apjoms.

«Ņemot vērā lielo mazumtirdzniecības apjomu kritumu un salīdzinoši sliktos eksporta rādītājus jūlijā un augustā, IKP kritums tuvu 20% pret pagājušā gada trešo ceturksni bija gaidāms. Rādītājs 18,4% apmērā ir pat pārsteigums pozitīvā virzienā, taču iespējams, ka statistikas pārvaldes speciālisti vienkārši ņēmuši vērā iepriekšējā ceturkšņa pieredzi, kad vēlāk, saņemot detalizētāku informāciju par visām nozarēm, IKP rādītājs bija jākoriģē uz augšu. Visticamāk, ka šoreiz šādu korekciju vairs nebūs,» norāda «Nordea» bankas speciālists Andris Strazds.

«Varam diezgan droši apgalvot, ka arī 4.ceturksnī samazinājums pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu nepārsniegs 20% un gada apjomu kritums ekonomikā varētu būt ļoti tuvs mūsu prognozei 18% apmērā. Nākamā gada sākumā sagaidāms, ka preču un pakalpojumu ražošanas apjomi stabilizēsies. Tā saucamais, «zemākais punkts» ekonomikā varētu tikt sasniegts nākamā gada pavasarī, kad iekšzemes pieprasījums būs nokrities līdz zemākajam līmenim, bet eksports pakāpeniski pieaugs,» – tā Strazds.