Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Latio»: būtiski samazinās dzīvokļu piedāvājums

Pēc «Latio» ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus pārskata datiem, oktobrī vidējā sērijveida dzīvokļu cena Rīgā bija 515 eiro kvadrātmetrā, kas ir par 3% augstāk nekā septembrī.

Šā gada rudenī cenu kāpumu atsevišķos mājokļu segmentos «Latio» novēro jau otro mēnesi. Pēc divarpus gadu ilgas nekustamā īpašuma tirgus lejupslīdes vidējā sērijveida dzīvokļu cena pieaugusi kopumā par 4,7% kopš tās zemākās atzīmes šā gada vasarā, liecina «Latio» tirgus analīze, portālu «Apollo» informēja Dita Gūtmane, SIA «Latio» mārketinga speciāliste.

Jāatzīmē, ka atsevišķos mājokļu segmentos joprojām turpinās cenu kritums. 

Cenu kāpums oktobrī novērojams Purvciemā, Pļavniekos, Zolitūdē un Imantā. Neliels cenu kritums saglabājas galvenokārt trīs un četru istabu dzīvokļiem vairākos mikrorajonos. Rīgas centrā cenu izmaiņas nav konstatētas.

Oktobrī sērijveida dzīvokļu cenas Rīgā vienas istabas dzīvokļiem svārstās no 15 000 līdz 25 000 eiro atkarībā no sērijas, stāva, stāvokļa un novietojuma. Divu istabu dzīvokļu cenas ir 18 000–30 000 eiro kategorijā. Cenas trīs istabu dzīvokļiem ir 24 000 līdz 38 000 eiro, četru istabu dzīvokļiem — no 37 000 līdz 44 000 eiro, liecina «Latio» tirgus pārskats.

Pircēji, kuri nogaidīja cenu zemāko punktu, saprotot, ka piedāvājums ir ierobežots un cenas pamazām sāk celties, sāk aktīvi meklēt īpašumus iegādei. Lielāks pieprasījums saglabājas pēc vienas un divu istabu dzīvokļiem, ievērojamu aktivitāti veidojot 602. sērijas un lietuviešu projekta mājās. Pircējiem ir interese par jaunajiem projektiem cenu kategorijā no 600 līdz 900 eiro kvadrātmetrā dzīvokļiem ar dažādu pabeigtības pakāpi. Savukārt objektu piedāvājums par tādu cenu ir reti sastopams.

Zemesgrāmatā reģistrēto darījumu skaits rudens mēnešos būtiski nemainās, tas ir pat nedaudz zemāks nekā vasaras mēnešos. Darījumu skaits saglabājas zemā līmenī, veidojot trešdaļu no vēsturiskā maksimuma.

Būtiski samazinās dzīvokļu piedāvājums. Novērojot dzīvokļu piedāvājumu un cenu stagnāciju, pārdevēji aizvien retāk ir gatavi nolaist cenu pēdējā mēneša laikā. Piedāvājuma cenas oktobrī, salīdzinot ar septembri, ir augstākas par 7–10%. Pircēji nav gatavi maksāt prasīto, jo viņu pirktspēja ir ierobežota. Tas arī izskaidro joprojām zemo reģistrēto darījumu skaitu.

«Cenām mazinoties, pārdevēji pieņēma lēmumu nepārdot, bet izīrēt savu īpašumu. Pašlaik īres tirgus ir piesātināts, īres cenas krīt, un īpašnieki ir gatavi piedāvāt mājokli atkal uz pārdošanu, veidojot piedāvājumu ar augstāku cenu, nekā reāli notiek darījumi,» norāda Vija Gailīte, «Latio» Dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības daļas vadītāja. 

Īres tirgus cenas ir salīdzinoši zemas. «Latio» tirgus analītiķis Māris Grīnbergs uzskata, ka īres cenas turpinās «iet kopsolī» ar Latvijas iekšzemes kopproduktu.

Joprojām interesi izrāda ārzemju investoru kategorija, kuri reaģē uz cenu izmaiņām un turpina prasīt nesamērīgi zemas cenas. Kā norāda Māris Grīnbergs, pasaules tirgū nauda ir lētāka, un tas ir viens no iemesliem naudu aizņemties pasaulē un investēt Latvijas nekustamajā īpašumā pēc tam, kad būs lielāka skaidrība par Latvijas ekonomisko un politisko stabilitāti. 

Šā brīža mājokļu tirgus cena veido vidēji trešo daļu no «pīķa» cenas 2007. gada pavasarī un sasniegusi 2003. un 2004. gada cenu līmeni. «Latio» tirdzniecības speciālisti uzsver, ka pašlaik ir piemērotākais laiks pieņemt lēmumu pircējiem, kuri gaidīja cenu zemāko punktu, un iesaka vislabāk to darīt, izmantojot speciālistu konsultācijas. «Latio» konsultācijas piedāvā bez maksas visos savos birojos.