Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lētās cigaretes kļūs par Eiropas Savienības pagātni

Otrdien Eiropas Savienības (ES) finanšu ministru panāktā vienošanās varētu pielikt punktu cigarešu iepirkšanai vairumā Austrumeiropas valstīs, ko izmanto cigarešu nodokļu nomocītie rietumeiropieši.

Smēķētāji vairākās Ziemeļeiropas un Rietumeiropas valstīs ir ilgi sūdzējušies par salīdzinoši augstām tabakas izstrādājumu cenām, kuras atsevišķos gadījumos pēc akcīzes nodokļa palielināšanās ir gandrīz dubultojušās.

Nodokļu palielināšanās savukārt izraisīja gan likumīgu, gan kontrabandas cigarešu tirdzniecību ar ārvalstīm, kas attīstījās paralēli ar zemo cenu lidojumu izplatību pēdējā desmitgadē.

Ministri ir panākuši kompromisa vienošanos, kas paredz, ka minimālais akcīzes nodoklis visās 27 ES dalībvalstīs no 2014.gada 1.janvāra tiks paaugstināts no 64 eiro (45 latiem) līdz 90 eiro (63 latiem) par 1000 cigaretēm.

Minimālā daļa no akcīzes nodokļa, ko valdības iekasē un novirza valsts veselības aprūpei, arī pieaugs no 57% no vidējās pārdošanas cenas līdz 60%.

Valstīm, kas tikko sākušas vai vēl tikai sāks palielināt akcijas nodokli cigaretēm, ir paredzēts pārejas periods.

Pārejas periods nozīmē, ka smēķētāji Bulgārijā, Igaunijā, Grieķijā, Ungārijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā un Rumānijā līdz 2018.gada 1.janvārim varēs iegādāties lētākas cigaretes.

Tomēr cigarešu skaits, ko ceļotāji drīkst ievest no pārejas perioda valstīm citās ES valstīs, var tikt samazināts līdz 300 cigaretēm.

Arī tinamās tabakas nodokļi pakāpeniski pieaugs nākamo desmit gadu laikā.