Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kampars: pāragri runāt par Latvijas kopējās ekonomikas izaugsmi

Ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) atzīst, ka līdz ar pirmajām pazīmēm par ekonomikas izaugsmes atsākšanos Eiropas Savienībā (ES) un citviet pasaulē arī Latvijas eksportā vērojamas pozitīvas tendences. Šogad septembrī pret augustu preču eksports pieaudzis pat par 21,4%, portālam «Apollo» pavēstīja ministra preses sekretārs Sandris Sabajevs.

Kampars norāda, ka «eksports vienmēr bijis nozīmīgs Latvijas tautsaimniecības stūrakmens. Tā kā lielāko daļu Latvijas eksporta veido Eiropas ekonomiskās zonas valstis, ekonomikas stabilizēšanās šajās valstīs ir pozitīvs signāls mūsu eksportam. Jau līdz ar Eiropas kopējās ekonomikas pirmās atveseļošanās pazīmēm arī Latvijā jau vērojams eksporta pieaugums atsevišķās rūpniecības nozarēs un produktu eksportējošos uzņēmumos, tādējādi dodot pozitīvu impulsu mūsu ekonomikai».

Eksporta apjomu palielināšanās pēdējo mēnešu laikā vērojama tādās tautsaimniecības nozarēs kā, piemēram, metālapstrāde, ķīmijas produktu, papīra izstrādājumu, transporta un pakalpojumu sfērā, kā arī mēbeļu un mēbeļu detaļu ražošanā. Jāpiemin, ka atsevišķi uzņēmumi mēbeļu un mēbeļu detaļu ražošanā spējuši šogad palielināt savu izstrādājumu eksportu pat vairāk nekā uz pusi.

Savukārt kokrūpniecība pašlaik ir tā nozare, kurā eksporta apjomi palielinās visstraujāk. «Mūsu eksporta apjomi pieaug ar katru mēnesi, un ceram, ka drīz varēsim strādāt jau ar peļņu,» norāda a/s «Latvijas finieris» padomes biroja vadītāja Jolanta Medne.

Kā pozitīvus piemērus var minēt daudzus uzņēmumus, kuri šajos grūtajos apstākļos spējuši atrast savu nišu tieši ārvalstu tirgos. Piemēram, pašmāju uzņēmums «Autonams», kas, pateicoties saviem unikālajiem bezvadu tehnoloģijas risinājumiem transportlīdzekļu aizsardzībā, noslēdzis 1,21 miljonu latu vērtu līgumu ar Lielbritānijas traktortehnikas ražotāju.

Tāpat par pozitīvām iezīmēm eksportā runā arī pārtikas uzņēmuma «Dimdiņi» un «Skrīveru saldumi» pārstāvis Guntars Šube, norādot, ka pakāpenisks eksporta pieaugums vērojams dažādiem pārtikas produktiem gan uz Baltijas, gan ES valstīm.

«Vēl ir pāragri runāt par Latvijas kopējās ekonomikas izaugsmi, bet katrs šāds uzņēmumu veiksmes stāsts ir kā maza uzvara lielajā kaujā, kas motivēs arī citus uzņēmumus nepadoties,» norāda Kampars.

Šo uzņēmumu piemēri arī liecina, ka ātrāk spēj atgūties no ekonomikas krīzes radītajām sekām tieši tie uzņēmumi, kuri orientējas uz ārvalstu tirgiem, piedāvājot preces vai pakalpojumus ar augstu pievienoto vērtību.

Šā gada pirmajā pusgadā Latvijas preču un pakalpojumu eksports veido gandrīz 40% no iekšzemes kopprodukta. Tautsaimniecības nozares ar augstu izaugsmes un eksporta potenciālu ir pārtikas rūpniecība, kokapstrāde, ķīmiskā rūpniecība, mašīnbūve, elektrisko un optisko iekārtu ražošana, kā arī metālu un metālizstrādājumu ražošana.

ES ekonomikas un monetāro lietu komisārs Hoakins Almunija pagājušajā nedēļā paziņoja, ka eirozonas ekonomika šā gada trešajā ceturksnī izkļuvusi no recesijas perioda, ceturksnī palielinoties par 0,5%. Šogad un nākamgad Eiropas ekonomisko zonu gaida lēna, bet stabila izaugsme.