Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Āfrikas cilšu vadoņiem jāatvainojas par līdzdalību vergu tirdzniecībā

Āfrikas cilšu līderiem jāatvainojas par viņu priekšteču lomu vergu gūstīšanā un transatlantiskajā vergu tirdzniecībā, trešdien pieprasīja Nigērijas cilvēktiesību aktīvisti.

Cilvēktiesību organizāciju apvienība Pilsoņtiesību kongress (CRC) norādīja, ka pēc ASV Senāta atvainošanās pagājušā gada jūnijā un pēc Lielbritānijas bijušā premjerministra Tonija Blēra atvainošanās par savas valsts lomu vergu tirdzniecībā tagad pienākusi kārta atvainoties arī Āfrikas cilšu līderiem.

«Mēs nevaram turpināt vainot baltos cilvēkus, jo [paši] afrikāņi, īpaši tradicionālie valdnieki, nav bez vainas,» teikts cilšu vadoņiem adresētajā CRC vēstulē.

Cilšu vadoņi piedalījās vergu tirdzniecībā, sistemātiski uzbrūkot neaizsargātām kopienām un nolaupot to locekļus, kurus vēlāk pārdeva eiropiešiem, amerikāņiem un citiem vergu tirgotājiem, norāda cilvēktiesību aktīvisti.

Tagad cilšu vadoņiem jāatvainojas savu priekšteču vārdā, lai varētu «vergu tirdzniecībai uzlikt beidzamo zīmogu», uzsver CRC.

«Ņemot vērā to, ka amerikāņi un eiropieši ir atzinuši savas lomas nežēlību un ir pārliecinoši atvainojušies, būtu loģiski, saprātīgi un pazemīgi, ja afrikāņu tradicionālie valdnieki (..) atzītu vainu un oficiāli atvainotos savas kolaborējošās un ekspluatējošās vergu tirdzniecības upuru pēctečiem,» teikts vēstulē.

Caur seno Nigērijas ostas pilsētu Badagri neskaitāms daudzums afrikāņu tika aizvesti pāri Atlantijas okeānam, lai kļūtu par vergiem Amerikas un Karību jūras salu plantācijās. Vergu tirgotāju iecienītas ostas bija arī Keipkosta Ganā un Senegālai piederošā Gorē sala.

CRC vadītājs Šehu Sani vēlas, lai cilšu vadoņi, kurus Nigērijas likumi šobrīd neatzīst, atvainotos, pirms viņu statuss tiks noteikts valsts jaunajā konstitūcijā.

Aktīvisti cer, ka, ja Nigērijas cilšu vadoņi atvainosies, viņu paraugam sekos cilšu līderi arī citās valstīs.