Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Spiediens uz biroju nomas maksu saglabāsies

Spiediens uz biroju nomas maksu nākamgad saglabāsies, un nav gaidāma tās palielināšanās, biznesa informācijas portālam «Nozare.lv» atzina aptaujātie nekustamā īpašuma uzņēmumu eksperti.

«Lai pieaugtu biroju nomas maksa, ir jābūt lielākam pieprasījumam. Patlaban neredzu faktorus, kas šo pieprasījumu varētu kāpināt. Pat ja pieaugs jaunu uzņēmumu skaits, kam nepieciešamas telpas, domāju, ka tie sākumā skatīsies uz mazākām un lētākām telpām. Tādēļ A klases biroju vai Rīgas centra B klases biroju segmentos nomas maksa strauji nepieaugs,» prognozēja nekustamā īpašuma uzņēmuma «Arco Real Estate» valdes loceklis un Vērtēšanas daļas vadītājs Māris Laukalējs.

Nekustamā īpašuma uzņēmuma «Latio» Komercīpašumu tirdzniecības nodaļas speciālisti prognozē, ka ekonomikas recesija Latvijā savu zemāko punktu sasniegs šā gada beigās vai nākamā gada sākumā, kam «sekos ilgstoša stagnācija».

Uzņēmuma eksperti secina, ka, turpinoties recesijai, biroju nomas tirgū joprojām palielināsies brīvo platību īpatsvars un nomnieku spiediens uz iznomātājiem telpu nomas maksas jautājumos būs arvien lielāks.

«Taču, neraugoties uz to, straujā nomas maksas lejupslīde patlaban ir sākusi samazināties,» norāda «Latio» speciālisti.

Saskaņā ar uzņēmuma apkopoto informāciju, biroju nomas maksa Rīgā šā gada rudenī salīdzinājumā ar 2008.gada rudeni kritusies aptuveni par 50%.

2008.gadā A klases biroju telpu Rīgas centrā nomas maksa bija robežās no 16 līdz 26 eiro (11,24-18,27 latiem) par kvadrātmetru mēnesī. Šā gada rudenī tā ir samazinājusies līdz 8-12 eiro (5,62-8,43 latiem) par kvadrātmetru mēnesī, liecina «Latio» dati.

Ārpus Rīgas centra biroju nomaksa no 15-20 eiro (10,54-14,06 latiem) par kvadrātmetru mēnesī 2008.gada rudenī nokritusies līdz 6-7 eiro (4,22-4,92 latiem) šogad.

Laukalējs norāda, ka patlaban nomas maksas līmenis ir ļoti zems visos komercīpašumu segmentos, vairākos no tiem sasniedzot pat 1998.-1999.gada līmeni.

«Katru dienu piedāvājumā ienāk jaunas biroju telpas, jo īpaši sekundārajā biroju tirgū. Telpu īpašnieki gatavi krietni pazemināt cenas, lai noturētu tos nomniekus, kuri vēl ir dzīvotspējīgi. Nomas maksa pazeminās nepietiekamā pieprasījuma dēļ, bet piedāvājums aug, tirgū ienākot gan jaunām biroju ēkām, gan arī atbrīvojoties esošajām telpām,» skaidro «Latio» eksperti.