Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Studentiem kredītus varētu izsniegt eiro

Izglītības un zinātnes ministrijā tiek izskatīta iespēja turpmāk valsts galvotos studiju un studējošo kredītus izsniegt eiro valūtā, piektdien vēsta laikraksts «Dienas Bizness».

Šāda iespēja ministrijā tiek izskatīta, jo jau patlaban valsts budžetā trūkst līdzekļu valsts galvoto studiju un studējošo kredītu ilgtermiņa saistību nokārtošanai un procentu maksājumu veikšanai.

Lai valsts šajā gadā varētu nomaksāt procentu maksājumus, būtu nepieciešami 3,99 miljoni latu. Joprojām trūkst naudas procentu maksājumiem par novembrī un decembrī iesniegtajiem kredītiem. Līdzekļu trūkums tiek pamatots ar strauju Rigibor procentu likmju kāpumu no šā gada jūnija.

Izsniedzot kredītus eiro valūtā, tie tiktu piesaistīti Euribor likmei un ar papildu procentiem par kredītu pakalpošanu valstij maksājamās procentu likmes būtu stipri zemākas.
Darba grupā, kas nodarbojas ar minēto noteikumu izstrādi, izskanējis arī priekšlikums sākt sarunas ar bankām par iespējām pārslēgt jau noslēgtos kredītlīgumus. Tomēr ministrijas Studiju un zinātnes administrācijas vadītājs Jānis Ķirsons uzsver, ka pagaidām tas vēl ir tikai idejas līmenī.

Izmaiņas kreditēšanas kārtībā valdībā būtu jāpieņem līdz janvāra sākumam, kad tiek rīkota izsole par tiesībām piešķirt valsts galvotos studiju un studējošo kredītus 2010. gadā.
Pret šādām izmaiņām gan iebilst Latvijas Studentu apvienība, kura šādu ierosinājumu nodēvējusi par banku aizsardzību uz studentu rēķina. Pēc apvienības domām, jaunā kārtība ir nelabvēlīga studentiem, jo, ja tiktu devalvēts lats, kredīta apjoms paliktu nemainīgs, bet lata vērtība samazinājusies.

Ja valūtas kurss ir nemainīgs, students naudas izteiksmē neko nezaudē, bet valsts iegūst, jo eiro procentu likmes ir zemākas nekā lata, tomēr, ja lata vērtība pret eiro krītas, valsts var neko nezaudēt vai arī tikai nedaudz, bet lielākais zaudētājs ir students.