Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Godmanis: ja nebūtu pārņēmuši «Parex», Latvija «izkustu»

Ekspremjers Ivars Godmanis (LPP/LC) partijas kongresā sola rakstīt grāmatu par «Parex banku».

Godmanis, uzrunājot parijas biedrus, uzsvēra - ja viņa vadītā valdība nebūtu pārņēmusi «Parex banku», «Latvija izkustu».

«Mums būtu Īslandes scenārijs,» viņš piebilda.

Ja valsts nebūtu pārņēmusi banku, ne Latvijas Bankas prezidents «Ilmārs Rimšēvičs, ne kāds cits nerunātu par latu kā stabilu valūtu», un naudu aizvietotu taloni.

«Pats smagākais, būtu pilnīgi bezcerīgi izskaidrot, kāpēc mēs tā rīkojāmies pret Eiropas Savienību, un mēs nesaņemtu nekādu atbalstu. Mums būtu tukši veikali un trīsciparu inflācija. Mēs no tā izvairījāmies. Pāris dienu šo lietu izšķīra.. Latvija neizkusa, mēs neizkusām,» emocionāli sacīja Godmanis.

Viņš arī akcentēja - ja valsts nebūtu glābusi «Parex banku», kas «izglītības trūkuma dēļ» nodēvēta par visu Latvijas nelaimju cēloni, arī citas bankas nonāktu krīzē. «Tagad jau viegli vicināt rociņas,» piebilda ekspremjers, atkārtoti uzsverot, ka precīzs piemērs ir Īslande.

Godmanis arī uzskata - ja atbalstu gūtu 2008.gadā notikušais referendums par pensijām, valsts maksātnespēja notiktu daudz ātrāk.

«Kāpēc neuzlikām ierobežojumus? Var jau būt, ka tas ir Latvijas fenomens, bet mums šajā valstī ir grūti panākt vienotus lēmumus. Ja Latvijas Banka šim procesam nepiekrīt, ir neiespējami pieņemt lēmumu, ja FKTK nepiekrīt, nav iespējams strādāt, ja valdība nepiekrīt, nav neviena, kas iet bankā iekšā. Vēsture rādīs, kam ir taisnība, bet valdībai bija svarīgi nākt ar paziņojumu, ka mēs visi trīs piekrītam, un to bija iespējams panākt, neuzliekot ierobežojumus,» Godmanis paskaidroja.

Viņš uzskata, ka Latvijas Bankas nostāja tolaik bija pareiza.

«200 miljoni nav viegli atgūstami, bet es domāju, ka ERAB ienākšana liecina par to, ka mūsu rīcība bija pareiza,» minēja Godmanis.

Ekspremjers, «Parex bankas» stāstam veltot aptuveni pusstundu, klāstīja arī citus argumentus, kādēļ bija pareizi pārņemt «Parex banku» un kā šis process notika. Godmaņa stāstu pārtrauca partijas ģenerālsekretārs Vitālijs Aizbalts, norādot uz laika trūkumu.