Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Atjaunotās Latvijas laikā no valsts apbalvojumiem atteikušies 13 cilvēki

Atjaunotās Latvijas laikā no valsts apbalvojumiem personīgu iemeslu dēļ atteikušies kopumā 13 cilvēki, aģentūrai BNS pavēstīja prezidenta Preses dienestā.

No 1995. līdz 2004.gadam, kad darbojās Triju Zvaigžņu ordeņa dome, no valsts augstākā apbalvojuma un tā goda zīmēm personīgu iemeslu dēļ ir atteikušies 11 cilvēki.

Savukārt no 2004.gada, kad darbību pārtrauca Triju Zvaigžņu ordeņa dome un darbību sāka Ordeņa kapituls, no valsts apbalvojumiem arī personīgu iemeslu dēļ ir atteikušās divas personas.

Atjaunotās Latvijas laikā Ordeņa kapituls gan nav atņēmis nevienu valsts apbalvojumu saskaņā ar likumā noteiktajiem gadījumiem. Saskaņā ar likumu Ordeņa kapituls var atņemt valsts apbalvojumu, ja persona ar likumīgā spēkā stājušos tiesas spriedumu ir atzīta par vainīgu tīšā noziegumā, ir izdarījusi apkaunojošu nodarījumu, kas nebija zināms Ordeņa kapitulam apbalvojuma piešķiršanas laikā un kas nav savienojams ar apbalvotas personas statusu.

Likums paredz, ka kapituls var atņemt apbalvojumu, ja persona ir atteikusies no tā pēc pasniegšanas un atdevusi to kopā ar dokumentiem Ordeņa kapitulam, kā arī ja pirms pasniegšanas iesniegusi Ordeņa kapitulam rakstveida iesniegumu par atteikšanos no piešķirtā apbalvojuma.

Tomēr pirmskara periodā no valsts apbalvojumiem atteicās ļoti daudzi cilvēki, arī bijušais Valsts prezidents Gustavs Zemgals, jo ordeņi savulaik bija pašiem apbalvotajiem jāizpērk, tāpat daudzi neatnāca tos saņemt.

Kopumā atjaunotās Latvijas laikā pirmās šķiras Triju Zvaigžņu ordenis ir piešķirts 79 cilvēkiem, salīdzinājumam pirmskara periodā (1925-1940) pasniegti 298 šīs šķiras ordeņi. Arī citu šķiru Triju Zvaigžņu ordenis (TZO) un tā goda zīmes pirmās brīvvalsts laikā piešķirti daudz vairāk nekā mūsdienās. Pirmskara periodā īpaši dāsni tika piešķirtas TZO zelta, sudraba un bronzas goda zīmes, sasniedzot kopumā nepilnus astoņus tūkstošus.

Arī citi valsts apbalvojumi - Viestura ordenis un Atzinības krusts un to goda zīmes - pirmās brīvvalsts laikā tika piešķirti daudz vairāk nekā atjaunotās Latvijas laikā.

Jau vēstīts, ka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) vadītājs Dzintars Mozgis, kuram piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis, neieradīsies uz ordeņa pasniegšanas ceremoniju. BKUS vārds pašlaik iesaistīts korupcijas skandālā. Mozgis apbalvojumu gan var saņemt kādā no nākamajām ceremonijām.

Tāpat Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis atteicies saņemt ordeni, jo nevēlas to saņemt no Valsts prezidenta Valda Zatlera rokām.