Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Saeimas deputāti grib piešķirt Triju Zvaigžņu ordeni Znarokam

No Saeimas deputātiem Ordeņu kapituls saņēmis lūgumu piešķirt Triju Zvaigžņu ordeni Latvijas hokeja izlases galvenajam trenerim Oļegam Znarokam, svētdien ziņo «Nekā personīga».

No Saeimas sūtīto vēstuli sagatavojis un deputātu parakstus savācis Saskaņas centra politiķis un Saeimas sekretāra biedrs Andrejs Klementjevs, uzskaitot daudzos Oļega Znaroka panākumus.

No 1995.-1999.gadam piedalījies četros Pasaules čempionātos Latvijas izlases sastāvā. 1996.gadā spēlē ar Šveices izlasi guvis izšķirošos vārtus, nodrošinot Latvijas izlasei iekļūšanu A grupā. Kā izcils hokejists bijis gan Latvijas, gan citu valstu hokeja komandu sastāvā. Ir panācis ievērojamus rezultātus, kas spodrinājuši Latvijas tēlu un veicinājuši Latvijas starptautisko atzinību. Viņa vadībā Latvijas U-20 junioru izlase iekļuvusi starp pasaules spēcīgākajām komandām. Pateicoties Znarokam kā galvenajam trenerim šā gada pasaules čempionātā mūsu nacionālā komanda izcīnījusi 7.vietu, kas ir Latvijas labākais sasniegums. Ordeņa piešķiršanas ierosinājums esot saskaņots arī ar pašu Znaroku un visu cerēts klusu nokārtot.

«Mēs ar Oļegu sarunājām tā, ka netaisīsim nekādu politisku šovu no tā. Sakarā ar to parakstīja gandrīz visi politiskie spēki šo pieprasījumu vai lūgumu un neviena partija nedod nekādu politisku skaļu paziņojumu, ka viņš draugs mūsu vai nedraugs,» raidījumam sacīja Klemetjevs.

Taču ar parakstu vākšanu Saeimā nemaz tik gludi nav gājis. Jo daudzi atcerējušies arī ar Znaroka vārdu saistītos nepatīkamos faktus. Piemēram, to, ka viņš izvēlējies kļūt par Vācijas pilsoni un atteicās no Latvijas pilsonības, kas viņam bija piešķirta par īpašiem nopelniem Latvijas labā. Arī to, ka Znaroks negrib runāt latviski.

«Triju Zvaigžņu ordenis tomēr ir mūsu valsts augstākais apbalvojums, kas tiešām ir piešķirams cilvēkiem, kas izcili pārstāv mūsu valsti un tautu un nav iedomājams, ka šis ordenis varētu tikt piešķirts cilvēkam, kas nav apliecinājis lojalitāti pret Latvijas valsti, izrādot cieņu latviešu valodai. Un tādēļ, manuprāt, ir pilnīgi nepieņemami, cilvēkam, kurš demonstratīvi ilgu gadu laikā ir atteicies mācīties un lietot latviešu valodu, piešķirt Latvijas valsts augstāko apbalvojumu,» saka deputāte Ina Druviete (PS).

Deputāti, kas nepiekrīt Znaroka apbalvošanai, atceras arī kā pasaules līmeņa sporta pārraidēs bijis jāsarkst no Latvijas Triju Zvaigžņu ordeņa kandidāta izteicienu «daudzstāvīgajām konstrukcijām».

«Vienu politiķi nogremdēja viens vārds publiski izskanējis ēterā un tas bija «batjka». Un laikam šeit Znaroka kungs ēteru, teiksim tā, ir piesārņojis ar daudz vairāk vārdiem,» norāda Kārlis Šadurskis.

«Arī latviešu hokejisti uz laukuma tādus mēdz lietot. Viņš pats ir atzinis, ka viņš to nožēlo. Un, ja pa īstam mēs gribētu izpētīt no tiem ordeņus saņēmušajiem, kuri kādreiz ir lietojuši vai nav, ar nožēlu es domāju, būtu jāsecina, ka liela daļa ir lietojuši, tikai tas nav dokumentēts. Tas ir apmēram tā, ja jums uzkristu uz kājas smags ķieģelis, es nezinu, kādu vārdu jūs lietotu, bet pieļauju, ka arī kaut ko līdzīgu,» pauž Vents Armands Krauklis (TP).

Bet deputāts Jānis Strazdiņš (ZZS) norāda: «Tas ir tāds, varētu teikt, zināms stils dažam cilvēkam, kad viņi tā izmanto šo bagāto leksiku. Nevienai tautai tik bagāta leksika šajā virzienā nav, kā krievu».
 
Līdzīgi Tautas partijas biedram argumenti par labu Znaroka Triju Zvaigžņu ordeņa cienīgiem sasniegumiem ir arī deputātiem no Zaļo un zemnieku savienības un no  Jaunā laika, kuri atzīst, ka, lai arī kādu laiku, šaubas bijušas, tomēr parakstījušies par ordeņa piešķiršanu, jo Znaroka paveiktajā mīnusu tomēr esot mazāk, nekā plusu.

Lai apietu asos stūrus ordeņa kandidatūras apspriešanā, nolemts Saeimā vākt parakstus tikai daļā no frakcijām, uzskatot, ka nav nekādas jēgas aicināt iesniegumu parakstīt Pilsoniskās savienības un TB/LNNK deputātiem, bet pa pārējām frakcijām kopā ir savākti pavisam 16 paraksti.