Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijā top jauna Latviju apmelojoša filma

Nākamā gada pavasarī Krievijā uz ekrāniem nonāks kārtējā propagandas filma par to, cik labi bija dzīvot Padomju Savienībā. Par to, ka Krieviju nepatiesi apmelo Latvijas un pārējo Baltijas valstu okupācijā. Filmas nosaukums būs «Baltijas Gambīts», ziņo «Nekā personīga».

Raidījumam izdevās sastapt filmas veidotājus, kuri šonedēļ uz dažām dienām bija ieradušies Rīgā. Lai nepievērstu lieku uzmanību, viņi uzdevās par tūristiem.

Filmas veidotāji no Maskavas kinostudijas «Master Film» Latvijā ieradās trešdien. Apmetās Krievijas vēstniecībai kaimiņos esošā viesnīcā Monika. Latvijā viņi iekļuva kā ceļotāji, izmantojot tūristu vīzas. Patieso brauciena mērķi - filmas veidošanu par Latviju viņi slēpa.

Filmēšanas grupa vairāku cilvēku sastāvā iemūžināja 11.novembra svētku parādi pie Brīvības pieminekļa, svecīšu vakaru pie Rīgas pils un tikās ar kādu Latvijas medija vadītāju. Nekā personīga filmas veidotājus sastapa arī Okupācijas muzejā. Filmas režisore Jekatirina Toldunova un operators Valērijs Rjabins uzdevās par tūristiem, kurus dziļi interesē Latvijas vēsture.

Sarunā ar «Nekā Personīga» viņi apgalvoja, ka Rīgu apceļo tikai kā tūristi, filmu par Latviju negatavo, bet neesot izslēgts, ka nākamgad tāda tomēr tapšot.

Producentu kompānijas Master Film mājas lapā internetā atrodamā dokumentālās filmas «Baltijas Gambīts» pieteikumā minēts, ka kinolente tikšot pabeigta jau pēc četriem mēnešiem. Tās galvenā doma ir pierādīt, ka Latvijas un Baltijas okupācija nav notikusi, bet Krievija ir miermīlīgs un draudzīgs kaimiņš.

«Krieviju kā Padomju Savienības mantinieci, daudzus gadus apvaino agresīvā politikā attiecībās ar Baltijas valstīm. Bet vai tā ir? Vai tad tik slikti bija Baltijā, kas daudzus gadus atradās pat Krievijas impērijas sastāvā? Un vai PSRS sagrāba šīs valstis? Cik pamatotas ir Eiropas zinātnieku un vēsturnieku pretenzijas un apvainojumi? Cik ilgi vēl mūsu valsti apvainos okupācijā, kura patiesībā nemaz nav notikusi?»

Kā atgādina raidījums, manipulatīvas filmas par Latviju Krievijā tapušas teju vai regulāri. 25.martā, kad Latvijā pieminēja uz Sibīriju izvestos, Krievijas televīzijas demonstrēja radošās apvienības Trešā Roma filmu «Baltija, kādas «okupācijas» vēsture». Arī tajā stāstīts, cik laba Latvijā bija dzīve Padomju Savienības sastāvā. Filmas veidotāji Rīgā bija intervējuši komponistu Raimondu Paulu, hokejistu Helmutu Balderi, ekonomisti Raitu Karnīti un daudzus citus.

Nepatīkams bija filmas varoņu pārsteigums, ka viņu stāstīto filmas veidotāji izmantoja, lai slavinātu padomju laikus.

Filmas «Baltija, kādas «okupācijas» vēsture» tapšanā aktīvi piedalījās arī apvienība PCTVL un Latvijas Antifašistu komiteja. Rīgā dažas nedēļas pirms Eiroparlamenta vēlēšanām filmas pirmizrādi sevis popularizēšanai izmantoja PCTVL līdere Tatjana Ždanoka. Filmas režisors Boriss Čertkovs gan uz sava gara darba pirmizrādi Latvijā netika, jo viņam bija aizliegts iebraukt mūsu valstī. Filmas veidotāji neslēpa, ka tās tapšanā ļoti esot palīdzējusi Krievijas Ārlietu ministrija.

Arī «Master-Film» veidoto Baltijas Gambītu atbalsta Krievijas Kultūras ministrija. Tas nozīmē, ka filmā neparādīsies nekas tāds, kas būtu pretrunā ar to politiku, kādu līdz šim pret Latviju piekopis mūsu lielais kaimiņš.