Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pēc Krievijas pilsonības stāv pat rindā pie vēstniecības

Piektdienas rītā pie Krievijas vēstniecības veidojusies pagara rinda. Tikai reizi nedēļā vēstniecības darbinieki sniedz konsultācijas tiem, kuri vēlas pieņemt Krievijas pilsonību, pirmdien raksta laikraksts «Diena».

Pasliktinoties ekonomiskajai situācijai, cilvēki cer, ka Krievijas valdība viņiem palīdzēs, jo Latvijas varas iestāžu spējai uzlabot ekonomisko situāciju viņi netic.

«Varu, bet negribu,» savas iespējas naturalizācijas kārtībā iegūt Latvijas pilsonību vērtē Lidija, kura Latvijā dzīvo 43 gadus. Viņa ir viena no tiem iedzīvotājiem, kurus aizskarot apzīmējums «okupants». Taču, kādi ieguvumi būs, pieņemot Krievijas pilsonību, sieviete vēl nav domājusi. Latviju atstāt viņa neplāno.

Savukārt bijusī apkopēja, pašlaik bezdarbniece Tatjana rindā pēc pilsonības stāv, lai dotos pie slimās mātes uz Altaja novadu un tur dzīvotu vismaz pusgadu: «Strādāt tur neesmu plānojusi, taču neizslēdzu iespēju pārcelties tur dzīvot. Ja būtu darbs šeit, noteikti paliktu, bet perspektīvu nav nekādu.»

Ar citām rindā stāvētājām aktīvi sarunājas Larisa, kurai sarkanā Krievijas pase ir jau kopš 2005. gada. Lietuvā dzimušajai sievietei Latvijas pilsonība automātiski nepienākas, un, kaut arī viņa latviski runā bez problēmām, izvēle kritusi par labu Krievijas pilsonībai. Pēc vīra nāves sākušās problēmas ar īpašumu Saulkrastos, likti šķēršļi tā privatizācijai, un beigās īpašums zaudēts.

«Pieprasījums pēc Krievijas pilsonības Latvijā vienmēr bijis mazāks nekā Igaunijā, kur nepilsoņi nevarēja saņemt pastāvīgās uzturēšanās atļaujas, tāpēc 90. gados ļoti daudzi izvēlējās Krievijas pilsonību,» atklāj Latvijas Universitātes Sociālo un politisko pētījumu institūta direktors Nils Muižnieks.

«Tradicionāli pilsonības iegūšana ir pēdējais solis pirms Latvijas pamešanas, un arī aptauju rezultāti liek šaubīties, vai ir ļoti daudz tādu, kas iegūst Krievijas pilsonību un paliek dzīvot Latvijā. Iespējams, zināmu lomu spēlē Krievijas varas pievilcības pieaugums.»

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati liecina, ka šā gada 1. jūlijā Latvijā bija reģistrēti 30 718 Krievijas pilsoņu. Kaimiņvalsts pilsoņu skaits Latvijas iedzīvotāju vidū pakāpeniski palielinās — kopš šā gada sākuma tas pieaudzis par 390, bet 2008. gada laikā — par 1146.