Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Būvnormatīvos nav noteikta atbildība par jauno projektu tehnisko stāvokli, mainoties to īpašniekiem

Latvijas būvnormatīvos nav noteikta atbildība par jauno projektu tehnisko stāvokli, mainoties to īpašniekiem, biznesa informācijas portālam «nozare.lv» norādīja Rīgas Tehniskās universitātes Inženierekonomikas un vadības fakultātes Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma institūta direktore profesore Ineta Geipele.

Patlaban nereti sastopamas situācijas, kad jaunās daudzdzīvokļu mājas ir tukšas vai pustukšas, un tas būtiski ietekmē to apsaimniekošanu, sevišķi apkures sezonas laikā.

«Projektējot un būvējot ēkas, bija plānots, ka tās tiks ātri pārdotas, līdz ar to arī ātri tiks gūta peļņa un droši vien arī atdoti kredīti. Ja tas izdevās, šajos namos, visdrīzāk, patlaban viss ir kārtībā — tie ir apdzīvoti un apsaimniekoti. Bēdīgā situācijā ir tie, kuriem dzīvokļus neizdevās realizēt un pārdošana šajā recesijas laikā vēl ir procesā. Neapskaužamā situācijā ir arī īres nami,» vērtē Geipele.

Līdzīgi ir arī daļā biroju ēku. «Tomēr jāuzsver, ka nomnieku situācija nav tik bezcerīga kā dzīvokļu vai rindu māju īpašniekiem. Biroju nomniekiem ir iespējas uzteikt telpas un izvēlēties citas,» uzsver speciāliste.

Viņa norāda, ka pārsvarā tukšas ir lielās dzīvojamās platības, piemēram, piecistabu dzīvokļi. Kā viens no iespējamajiem risinājumiem ir ēku pārplānošana, tomēr tas nav vienkārši.

«Pamatā ēkas veidotas tā, ka lielos dzīvokļus ir gandrīz neiespējami sadalīt, piemēram, vienas un divu istabu dzīvokļos. «Labajos gados» būvētās dzīvojamās platības projektētas haotiski, iepriekš neveicot nekādus demogrāfiskos pētījumus. Mūsdienās lielu platību dzīvokļiem projektos atvēlēta liela uzmanība. Vislielākais pieprasījums patlaban gan ir pēc divistabu dzīvokļiem,» uzsver Geipele.

Ja ēka ir daļēji apdzīvota un netiek pienācīgi apsaimniekota vai apsildīta ziemas sezonas laikā, palielinās tās bojājumu risks. «Protams, daudz kas atkarīgs no projektā izmantotajiem materiāliem. Tā kā pārsvarā nekustamais īpašums iepriekšējos gados tika būvēts ātrai pārdošanai, bieži vien iekšdarbiem izmantoti salīdzinoši lēti materiāli. Mazāk kvalitatīviem un nepiemērotiem materiāliem ilgstoši atrodoties sliktā mikroklimatā, tie bojājas. Tāpat ļoti svarīgi ir nodrošināt telpu vēdināšanu. Ja nenotiek gaisa apmaiņa, ir iespējas iedzīvoties pelējuma sēnītē,» skaidro speciāliste.

Geipele tomēr uzskata, ka «tās nav situācijas, kad varētu prasīt palīdzību valstij». «Mēs dzīvojam tirgus apstākļos, tādēļ katram, iegādājoties nekustamo īpašumu, jāizvērtē savs lēmums, jo atbildība būs jāuzņemas pašam. Ir vienkārši jācīnās par savām tiesībām uzturēt savu mājokli atbilstošā kārtībā,» norāda speciāliste, piebilstot, ka neapdzīvotu vai nepabeigtu ēku jautājums būtu jārisina pašvaldībām.