Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Gunāra Lūša personālizstāde galerijā «Istaba»

Viena izstāde. Četras nedēļas, četras dažādas ekspozīcijas. No 16. novembra galerijā «Istaba» pazīstamā dizaina grafiķa Gunāra Lūša personālizstāde «4 X 4».

Izstāde, kas iepazīstina ar citu Lūsi. Nekomerciālo. Nepopulāro. Izstādes mainīgo ekspozīciju veido gan pēdējā laikā tapušie darbi, gan sen aizsāktie, kam punkts likts šodien. Tajos Lūsim neatņemamā grafiskā domāšana mijas ar glezniecībai raksturīgām kvalitātēm, racionālais stājas līdzās emocionālajam, atklājot māksliniekam svarīgo, kas vienmēr eksistējis paralēli zināmajiem, pēdējos 20 gados pārsvarā pēc pasūtījuma radītajiem grafikas darbiem.

Forma, ritmi un faktūra. Apzināti provocēts, laikā pamanīts un apstādināts nejaušības mirklis. Lūsim tuvie mākslā ir arī viņam radniecīgie — amerikāņu minimālists Frenks Stella, abstraktais ekspresionists spāņu gleznotājs Antoni Tapjess, agrīnais Roberts Raušenbergs, Džespers Džonss. Daudz izsaka arī necilais papīriņš, kas ilgus gadus atradis vietu pie Lūša darbnīcas sienas. Tajā — Pikaso savulaik teiktais «(..) glezniecībai ir sava pašvērtība neatkarīgi no priekšmeta reāla attēlojuma.»

Būdams Latvijas metāla naudas koncepcijas un dizaina autors, arī kaislīgs makšķernieks, presē Gunārs Lūsis bieži dēvēts par «Laša tēvu». Padomju laikā, 80. gados, kad plakāts Latvijā ne tikai veica informējošu un dekoratīvu funkciju, bet bija arī viens no spēcīgākajiem sociāli asu ideju un domu paudējiem kultūras un politiskajā vidē, līdzās Jurim Dimiteram, Gunāram Kirkem, Ilmāram Blumbergam, Laimonim Šēnbergam, Gunāram Zemgalam un Georgam Smelteram Lūsis pārstāvēja «veco plakātistu» kodolu.

Vēlākajos gados radīta virkne Latvijā pazīstamu logotipu, kopskaitā gandrīz 70. Lai arī šodien Gunārs Lūsis dēvējams par vienu no grafiskā dizaina ciltstēviem, ar saviem darbiem viņš nav iegūlis muzeju plauktos, bet aktīvi strādā, turpinot radīt mūsdienām aktuālus darbus.