Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Obamas paklanīšanās Japānas imperatora priekšā ASV izsauc asu kritiku

Fotogrāfijas, kurās ASV prezidents Baraks Obama redzams noliecamies Japānas imperatora Akihito priekšā, ASV izraisījušas politikas komentētāju nosodījumu.

Jau ziņots, ka Obama šobrīd devies vizīte uz Austrumāzijas valstīm un pirmdien viņš turpina savu Ķīnas apmeklējumu.

Tomēr ASV politikas komentētāji joprojām kāvējas pie Obamas Tokijas vizītes, diskutējot par to, vai ASV prezidents, dziļi noliecoties Japānas imperatora priekša, nav apkaunojis savu valsti.

«Es nezinu, kāpēc prezidents Obama domāja, ka tas ir piemēroti. Varbūt viņam šķita, ka tas viņam Japānā palīdzēs. Tomēr nav pieņemami, ka Amerikas prezidents paklanās citas valsts vadītāja priekšā,» uzskata politikas analītiķis Viljams Kristols.

Līdzīgs viedoklis ir arī komentētājam Bilam Benetam, kurš norāda, ka «mēs (ASV) nenoliecamies karaļu vai imperatoru priekšā».

Savukārt citi analītiķi atgādina bijušā ASV viceprezidenta Dika Čeinija tikšanos ar imperatoru 2007.gadā, kad viņš paklanīšanās vietā izvēlējās rokasspiedienu.

«Es varu saderēt - ja jūs izskatīsiet pēdējo 20 gadu fotoattēlus, kuros redzama pasaules līderu tikšanās ar Japānas imperatoru, [jūs neatradīsiet tādu, kurā būtu redzama] amatpersonas noliekšanās,» uzsver Kristols.

Tomēr ne visi politikas novērotāji par Obamas rīcību izsakās skeptiski. Vairāki analītiķi, tostarp ilggadējā demokrātu aktīviste Donna Brazaile, prezidentu aizstāv: «Es uzskatu, ka tas bija laipnības žests, ar mērķi demonstrēt labo gribu, kura valda starp valstīm, kas ciena viena otru.«

Savukārt kāds vārdā neminēts Obamas administrācijas pārstāvis interneta vietnei «politico.com» norādījis, ka prezidents vienkārši ievērojis protokolu. «Es domāju, ka tie, kas šo lietu vēlas politizēt, to dara bez jebkāda pamatojuma,» viņš ir pārliecināts.

«Es nedomāju, ka kāds no tiem, kas bija Japānā, kas dzirdēja viņa (Obamas) runu un reakciju uz to, it īpaši tie, kas bija klāt viņa tikšanās laikā, apgalvotu ko citu, kā vien to, ka viņš spodrināja ASV pozīciju un statusu attiecībās ar Japānu,» rakstīts portālā. «Tā bija veiksmīga un izdevusies vizīte svarīgā laikā.»