Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Runcis: partijām bez «lokomotīvēm» izredžu nav

Domājot par vēlēšanām, domā par ekonomiku; domājot par ekonomiku, domā par vēlēšanām, tā kādu britu politiķi pārfrāzē politologs Andris Runcis, intervijā portālam «Apollo» komentējot partiju izredzes 2010. gada Saeimas vēlēšanās.

Politologs uzskata, ka uz šā brīža reitingu bāzes prognozēt, kuras partijas būs pārstāvētas nākamajā Saeimas sasaukumā, ir pāragri, jo «tāda situācija, kāda šobrīd ir valstī, vēl nav bijusi nekad».

Runcis pauda cerību, ka vēlētāju izvēli noteiks ekonomiskais faktors, nevis etniskais, kā tas bijis līdz šim.

Pēc politologa teiktā, visu līdzšinējo vēlēšanu prakse liecina, ka jaunās partijas ir praktiski uzvarējušas vēlēšanās un savākušas pietiekami daudz balsu, lai būtu pārstāvētas Saeimā. Bet ir viena nianse — jaunajām partijām vienmēr bijis labi zināms līderis, kurš bijis pirms tam sabiedrībā pazīstams vai kā politiķis, vai kā uzņēmējs, vai kāda cita slavena personība. Šis apstāklis jāņem vērā, jo vēlētājs lielākoties balso par personībām. Tas tā ir kopš 1993. gada 5. Saeimas vēlēšanām. Ja jaunās partijas veidosies bez pazīstamiem cilvēkiem, bez «lokomotīvēm», šādām partijām nav nekādu izredžu tikt pārstāvētām Saeimā.

Ja paskatāmies nesenajā Latvijas politiskajā vēsturē, redzam, ka dažas partijas guvušas panākumus apvienojoties, jo partijas cīnās par vienu un to pašu vēlētāju. Viens piemērs ir «Tēvzemei un Brīvībai» un «Latvijas Nacionālās neatkarības kustība», kas cīnījās par vienu un to pašu vēlētāju un pēc apvienošanās ir pārstāvēta visos turpmākajos Saeimas sasaukumos, partiju konsolidēšanās iespējas vērtē politologs.

Runcis piecu procentu barjeru iekļūšanai Saeimā vērtē kā pieņemamu. Viņš norāda: arī pasaules prakse liecina, ka vidēji iekļūšanai parlamentā ir tieši piecu procentu barjera. «Ir valstis, kurās ir septiņi procenti, ir arī valstis, kur ir vairāk. Diez vai šīs barjeras mainīšana ko būtiski mainītu,» uzskata politologs.