Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rosina IIN likmi celt līdz 26%, kapitāla nodokli palielināt līdz 15%

Finanšu ministrija (FM) rosina nākamgad iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi palielināt līdz 26% un kapitāla nodokli līdz 15%, liecina aģentūras BNS rīcībā esošie FM priekšlikumi papildu budžeta deficīta konsolidācijai nākamgad.

Valdība piektdien ārkārtas sēdē plāno spriest par pasākumiem, lai nodrošinātu budžeta deficīta samazināšanu vēl par apmēram 55 miljoniem latu, un FM izstrādājusi vairākus priekšlikumus, kas pašlaik nodoti koalīcijas partijām vērtēšanai.

FM priekšlikumi paredz IIN likmi nākamgad palielināt līdz 26%, nevis 25%, kā iepriekš lemts. Tas budžetā nākamgad dotu papildu 31,8 miljonus latu.

Ierosināts paaugstināt arī nodokļa likmi ienākumiem no kapitāla līdz 15% iepriekš lemto 10% vietā. Šādas izmaiņas radītu 10,9 miljonu latu papildu ieņēmumus.

FM priekšlikumi paredz arī pilnībā atcelt attaisnotos izdevumus par izglītības un ārstniecības pakalpojumiem un pazemināt nodokļa atvieglojumus par apgādībā esošām personām no 63 latiem mēnesī līdz 50 latiem. Tas radītu papildu 11,3 miljonu latu ietaupījumu.

Priekšlikumi paredz arī ieviest progresīvu nekustamā īpašuma nodokli (NĪN). Īpašumiem, kuru kadastrālā vērtība ir līdz 40 tūkstošiem latu, piemērotu 0,1% likmi, īpašumiem ar kadastra vērtību no 40 līdz 75 tūkstošiem latu likme būtu 0,2%, bet īpašumiem, kuriem kadastrālā vērtība pārsniegs 75 tūkstošus latu, likme būs 0,3%. Par šādu varantu iepriekš vienojās arī koalīcija. FM aprēķinājusi, ka šāds priekšlikums budžetā ienesīs 500 000 latu.

FM rosina arī ieviest nodokli dabas gāzei un sašķidrinātajai gāzei, kas budžetā ienestu papildu piecus miljonus latu.

Paredzēts pārskatīt arī ikgadējo transporta līdzekļu nodevu, to palielinot.

FM aprēķini liecina, ka šīs nodokļu izmaiņas nākamā gada budžetā radīs 59,57 miljonus latu, bet 2011. gadā — 72,4 miljonus latu papildu ieņēmumus.

FM Komunikācijas departamentā aģentūrai BNS norādīja, ka ministrija, ņemot vērā iespējamo nepieciešamību veikt papildu 2010. gada budžeta projekta konsolidāciju, gatavo iespējamos priekšlikumus gan izdevumu samazināšanai, gan ieņēmumu palielināšanai. Šie priekšlikumi tiks iesniegti izskatīšanai Ministru kabinetā piektdien, 20. novembrī.

FM un valdība kopumā veikusi konsultācijas ar aizdevējiem — Starptautisko Valūtas fondu un Eiropas Komisiju — gan 2010. gada valsts budžeta likumprojekta izstrādes gaitā Ministru kabinetā, gan turpina tās arī budžeta projekta apspriešanas laikā Saeimā.

Premjers Valdis Dombrovskis pirmdien pēc koalīcijas partiju sanāksmes žurnālistiem pavēstīja: lai izpildītu starptautisko aizdevēju prasības, nākamā gada budžetā jānodrošina vēl apmēram 55 miljonu latu konsolidācija. Pagaidām oficiāli netiek atklāts, kādi pasākumi to nodrošinās, taču tas tiks darīts uz nodokļu palielināšanas rēķina.

Par nodokļu izmaiņām valdība un koalīcija lems ārkārtas sēdēs piektdien, 20. novembrī.