Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Audits atklāj nepilnības cietumos, Segliņš padoto atlaist negatavojas

Tieslietu ministrija ir veikusi auditu cietumus uzraugošajā Ieslodzījumu vietu pārvaldē, lai noskaidrotu vai tās vadītājs Visvaldis Puķīte ir bijis labs saimnieks. Audits noslēdzās 17.septembrī, bet rezultāti noslepenoti svētdienas vakarā vēsta TV3 raidījums «Nekā personīga».

Līdz ar audita beigām Puķīte publiski paziņoja, ka cietumi ir bankrota priekšā un gada beigās nebūs naudas, lai samaksātu par elektrību, apkuri un ieslodzīto ēdināšanu. Tas varot izvērsties par nacionālās drošības jautājumu.

Nekā Personīga ir izdevās iegūt šos materiālus, kuros atklāts, ka laikā, kad Ieslodzījumu vietu pārvalde no Valdības saņēma papildus 2,3 miljonus, jau bija zināms, ka audits atklājis, ka saimniecība aiz cietumu sienām ir neizprotama, komunālie maksājumi neadekvāti un iepirkumi necaurspīdīgi. Un naudu vajadzētu mazāk, ja tā tiktu pareizi apsaimniekota.

Pārvaldes budžets ir 25 miljoni latu. No tā saimnieciskām vajadzībām tērē mazāk kā piekto daļu (18,4%), tikai pusotru procentu (1,4%) atvēl remontiem, bet visvairāk - algām (80,2%).

Kā teikts TM vaiktā audita ziņojumā - akmeņogļu patēriņu cietumos rēķina nevis pēc apsildāmās platības, bet ieslodzīto skaita. Bet pārvaldes uzrādītie parādi par gāzi atšķiras no piestādītajiem rēķiniem un nesakrīt ar valsts noteiktajiem apkures tarifiem.

Tik pat neskaidra esot darbinieku atlaišana reformas gaitā – TM audits atklāj, ka lielākoties darbu zaudējuši vienkāršie darbinieki - 146 mediķi un 108 apsargi. Bet par 62 vietām pieaudzis to skaits, kas pilda vadības un atbalsta funkcijas. Solīto ietaupījumu uz algu rēķina nav devusi Centrālcietuma un Matīsa cietuma, kā arī Daugavpils un Grīvas cietuma apvienošana – pēc tās likvidēta tikai viena štata vieta.

TM auditā minēts, ka daudzviet vidējās algas pat pieaugušas – Ieslodzījuma vietu pārvaldes centrālajā aparātā kopā par 15 tūkstošiem (15 376Ls) latu, bet Jelgavas cietumā — par 35 tūkstošiem (35 100Ls) latu.

Atlaižot gandrīz visus mediķus, pustukša stāv par 6,2 miljoniem latu uzceltā Olaines cietuma slimnīca, kuru atklāja tikai pirms diviem gadiem. Šobrīd te apkopj tikai garīgi slimos un ārstē tuberkulozi. Dārgā aparatūra vientuļi sīc tukšās telpās... Lētāk ir to darbināt un apmaksāt elektrības rēķinus, nevis izslēgt. No jauna iedarbinot katra aparāta pārprogrammēšana maksātu pusotru tūkstoti latu.

Par gandrīz 700 tūkstošiem latu moderno aparatūru cietumam piegādāja bijušā Bērnu slimnīcas direktora Dzintara Mozga civilsievai piederošā firma Arbor Medical Korporācija, kas pārsteidzoši bieži uzvarējusi dažādu slimnīcu lielu iepirkumu konkursos. Olaines cietumā Kalvīša valdība nolēma, ka firmai būs ekskluzīvas tiesības tehniku piegādāt bez konkursa.

Cietumu vadības un tieslietu ministrijas argumenti slimnīcas pastāvēšanai tiek piemeklēti pēc nepieciešamības. Pirms diviem gadiem slimnīcu atklājot, tieslietu ministrija apgalvoja - cietumniekus ārstēt pilsētas slimnīcās ir dārgi, jo jānodrošina apsardze. Tagad Visvaldis Puķīte apgalvo pretējo - lētāk cietumniekus ārstēt parastajās slimnīcās, nekā tērēt naudu saviem ārstiem.

Tik pat brīvi Puķīte noraida visus auditā atklātos pārkāpumus. Cietumu priekšnieks neskaitāmas reizes atkārto – auditā sarakstītas muļķības un nevar ticēt nevienam tajā minētajam faktam.

«Es neatbildu par šo audita veikto un rakstīto ziņojumu. Ja jūs uzskatāt, ka kaut kas nav izdarīts, vai audita veicēji neuzskata, ka kaut kas nav izdarīts reorganizācijas variantā, tad es pie tā neesmu vainīgs. Es varu teikt to, ka es esmu visu izdarījis, lai optimizētu šo iestāžu darbu un tas arī ir izdarīts. Viss,» saka Puķīte.

Valsts kontrole, kas šogad pārvaldi vēl nav pārbaudījusi, uzskata - nepiedodams pārkāpums ir tas vien, ka cietumu vadība uzņēmusies saistības, ko nespēj pildīt. Audits atklāj, ka pirmajā pusgadā Ieslodzījumu vietu pārvalde pārtērējusi precēm un pakalpojumiem plānoto naudu – pusgadā iztērēti jau 68%. Šī iztrūkuma dēļ bija nepieciešams Valdības atbalsts.

«Likums nosaka, ka iestādes vadītājs var uzņemties saistības tikai noteiktā budžeta ietvaros. Iestādes vadītājs pārkāpj likumu parakstot līgumus.. uzņemas saistības par lielākām naudas summām nekā ir viņu rīcībā esošais budžets. Viņš rada zaudējumus,» skaidro valsts kontroliere Inguna Sudraba.

Puķītes priekšnieks – tieslietu ministrs gan sola aktīvi rīkoties tikai tad, ja atklāsies klaji likuma pārkāpumi

«Ja ir nelikumība, tad par nelikumību ir sods. Ja ir vienkārši kādas neskaidrības – tās var palūgt novērst. Ja ir bijušas kādas nelikumības un izšķērdības. Tad par to ir dienesta pārbaude un sods,» norāda Segliņš.