Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts gatava «Parex» sniegt atbalstu sindicēto kredītu atmaksai

Valsts gatava «Parex bankai» sniegt atbalstu sindicēto kredītu atmaksai nākamajā gadā, aģentūrai BNS pavēstīja Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta vadītāja Baiba Melnace.

«Valsts kā «Parex bankas» īpašnieks jau 2009. gada februārī bija uzņēmusies sindicēto kredītu atmaksas saistības un pilnībā bija informēta par nepieciešamajiem papildu finanšu līdzekļiem šo saistību segšanai. «Parex banka» spējusi šogad turpināt stabilizēt situāciju bankā, un tiek plānots, ka spēs nākamā gada sākumā daļu kredīta atmaksāt jau no bankas līdzekļiem. Tādējādi nepieciešamais valsts ieguldījums plānots tikai aptuveni 100 miljoni latu no kopā vajadzīgajiem 217,8 miljoniem latu,» norādīja Melnace.

Viņa atgādināja, ka 2009. gada februārī, Latvijas valstij noslēdzot vienošanos ar «Parex bankas» sindicēto kredītu devējiem, bankas īpašnieks uzņēmās saistības kredītu atmaksas nodrošināšanā. Vienošanās paredzēja 30% no kopējās aizdevuma summas jeb 232,5 miljonus eiro (aptuveni 163,4 miljoni latu) atmaksāt 2009. gada martā, 40% jeb 310 miljonus eiro (217,8 miljoni latu) — 2010. gada februārī un 30% jeb 232,5 miljonus eiro (163,4 miljoni latu) — 2011. gada maijā.

«Šo saistību segšanai paredzēti starptautiskā aizdevuma līdzekļi no Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Komisijas — aizdevuma daļa, kas rezervēta finanšu sektora stabilitātes nodrošināšanai saskaņā ar Latvijas un aizdevēju parakstīto vienošanos. Tā noteic, ka daļa aizdevuma — 600 miljoni eiro — tiek rezervēta tādu ārvalstu privāto aizdevēju aizdevumu pārfinansēšanai, kurus nav iespējams pārfinansēt tirgū,» sacīja Melnace.

«Parex bankas» valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis iepriekš Latvijas Televīzijas raidījumam «De Facto» atzina, ka «Parex bankai», lai norēķinātos ar sindikātiem, no valsts varētu būt nepieciešami 100 miljoni latu.

«Parex banka», kas tobrīd bija otra lielākā Latvijas banka, 2008. gada rudenī vērsās pēc valdības palīdzības, lai izvairītos no finanšu problēmām, kuras bankai draudēja rasties pasaules finanšu krīzes dēļ. Lai atbalstītu banku, valdība pērn 8. novembrī pieņēma lēmumu kļūt par «Parex bankas» kontrolpaketes īpašnieci, iegūstot 51% bankas akciju. Savukārt 3. decembrī valdība ārkārtas sēdē jau nolēma pārņemt 84,83% «Parex bankas» akciju, papildus jau iepriekš pārņemtajam 51% bankas akciju iegūstot arī bankas līdzšinējiem lielākajiem akcionāriem Valērijam Karginam un Viktoram Krasovickim atlikušos 34% akciju.

Patlaban bankas 73,4% akciju īpašnieks ir Privatizācijas aģentūra, bet 22,4% — Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.

«Parex» vēl vajadzēs 100 miljonus no valsts