Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Egle: 25% UIN piemērošana būtu bijis absurds

25% uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likmes piemērošana tiem uzņēmumiem, kuru peļņa pārsniedz piecus miljonus latu, būtu bijis absurds, biznesa informācijas portālam «Nozare.lv» atzina Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle.

Viņa uzsver, ka šāda nodokļa likme «nogrieztu» iespēju uzņēmumiem ieguldīt attīstībā, mazinātu iespējas pirkt ārpakalpojumus, kas savukārt ir nozīmīgs atbalsts mazo un vidējo uzņēmumu sektoram. Tāpat uzņēmumi zaudētu investoru interesi un izaugsmes perspektīvu.


Egles skatījumā, jebkāds uzņēmuma ienākuma nodokļa palielinājums ir negatīvs lēmums biznesam, kas atstās sekas uz uzņēmuma konkurētspēju.

«Turpinot šādu politiku - uz papīra aprēķinot tikai nodokļa provizoriskos ieņēmumus, nerēķinoties ar administrēšanas izmaksām un uzņēmuma konkurētspējas kritumu Baltijā - ēnu ekonomika pieņems dramatiskus apmērus, un tie vairs nebūs tikai mīnuss divi miljardi valsts budžetam,» norāda LDDK vadītāja.

Egle uzsvēra, ka valdībai un deputātiem vēl ir iespēja ieklausīties darba devējos un darbiniekos pirms lēmumu pieņemšanas, tāpēc trešdien, 25.novembrī, Nacionālās trīspusējās padomes sēdē valdība un sociālie partneri runāšot par valdības pēdējo nedēļu lēmumiem.

LETA jau ziņoja, ka valdība šodien slēgtajā sēdes daļā atteikusies no ieceres piemērot 25% UIN likmi tiem uzņēmumiem, kuru peļņa pārsniedz piecus miljonus latu, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

Šāds nodokļa palielinājums netiks virzīts, un visiem uzņēmumiem saglabāsies līdzšinējā likme - 15%.

Kā liecina valdības 20.novembra ārkārtas sēdē pieņemtie lēmumi, tad no šīs UIN palielināšanas nākamā gada valsts budžetā tika plānoti papildus trīs miljonu latu ieņēmumi.

Jau šodien valdība vienojusies ar nākamo gadu palielināt ikgadējo transportlīdzekļu nodevu, papildus budžetā nodrošinot 18 miljonus latu, nevis 15 miljonus latu, kā tas bija plānots pēc pagājušās nedēļas nogalē pieņemtajiem lēmumiem. Tādējādi budžetā tiks nodrošināti trūkstošie ieņēmumi.

Valdība šodien arī vienojusies piemērot 15% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi spekulatīviem darījumiem ar nekustamo īpašumu, kā arī 10% likmi ienākumiem no dividendēm.

Rīt, 24.novembra sēdē, valdība vēl iecerējusi veikt tehniskus un precizējošus labojumus akcīzes nodokļa palielinājumam dabasgāzei, kā arī nekustamā īpašuma nodoklim. Tiek uzsvērts, ka iepriekš noteiktās nodokļa likmes dzīvojamai platībai netiks mainītas, tomēr iespējami atsevišķi izņēmumi attiecībā uz infrastruktūras objektiem.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL) žurnālistiem skaidroja, ka vienošanās par UIN likmes nepiemērošanu tiem uzņēmumiem, kuru peļņa pārsniedz piecus miljonus latu, netika panākta, pārrunājot iecerēto ar starptautiskajiem aizdevējiem un secinot, ka nodokļu administrēšana ir sarežģīta un samērā viegli papildus fiskālo konsolidāciju ir iespējams veikt uz pārējiem, jau iepriekš valdībā apstiprinātajiem nodokļu palielinājumiem.

LETA jau ziņoja, ka valdība šodien vienojās izskatīšanai Saeimā 2.lasījumā kā budžetu pavadošo likumprojektu virzīt arī priekšlikumu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa palielināšanu no 23% uz 26%.