Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par uzņēmēju iespējām atvērt un uzturēt kontu bankās

Jau divus gadus esmu apcerējis ideju par uzņēmējdarbības sākšanu. Lai arī lielākā daļa manu līdzgaitnieku darbā un ģimenē šīs idejas realizēšanu pašlaik, tik sarežģītajos ekonomiskajos apstākļos uzskata par pārāk ambiciozu un optimistisku, esmu cieši apņēmies savas patstāvīgās biznesa gaitas sākt tieši tagad. Manu pārliecību nesatricināmu dara visiem labi zināma atziņa, ka miljonu var nopelnīt, arī krājot santīmu pie santīma.

Turklāt darbs tēva uzņēmumā sniedzis labu pieredzi, ir arī zināmi finansiāli iekrājumi un resursi, kas atvieglo pirmo kapitāla ieguldījumu. Tāpēc esmu sācis kārtot visas nepieciešamās formalitātes.

Viens no obligātiem nosacījumiem, reģistrējot savu uzņēmumu, ir konta atvēršana. Tā kā pašreiz, pateicoties dižķibelei, vārds «banka» saistās ar lielu negatīvismu un nestabilitāti, nolēmu veikt kārtīgu izpēti, pirms sāku sadarbību jau ar kādu konkrētu banku!

Tā kā dzīvoju Jelgavā, te arī devos noskaidrot banku piedāvājumus. Nolēmu savu izlūkgājienu veikt pa Jelgavas galveno — Lielo — ielu. Sākot no tilta pār Lielupi Dobeles virzienā, pēc kārtas iegriezos vairākās bankās. Kopā apmeklēju septiņas bankas, divas gan no tām neatrodas uz Lielās ielas, bet, tā kā tās nepamanīt bija neiespējami, iegriezos arī tajās.

Jāsaka, gods kam gods, gandrīz visas bankas, kurās vērsos, domā par uzņēmējiem un piedāvā «uzņēmēja komplektus», kuros ietverti vairāki pakalpojumi, un tas viss tiek piedāvāts par konkrētu cenu. Bet, kad sāku prasīt sīkāk par konta uzturēšanas nosacījumiem, piedzīvoju nepatīkamu pārsteigumu. Par komplektā ietvertajiem pakalpojumiem — konta atvēršanu un apkalpošanu, pārskaitījumiem, interneta bankas izmantošanu — jāmaksā neskaitāmas komisijas maksas vai gada maksa. Prognozējot kaut vai aptuvenu darbību skaitu ar kontu noteiktā periodā, gada laikā mazam uzņēmumam tā sanāk visai pieklājīga summa. 

Tīri salīdzinājumam piedāvāju šādu banku piedāvājumus. Konta atvēršanas maksa (jeb cena par «uzņēmēja komplektu») svārstās no Ls 10 līdz 20: SEB bankā — Ls 10 vai 15; Latvijas Krājbankā, «Norvik bankā» un «Nordea bankā» — Ls 15, «Swedbank» un Hipotēku bankā — Ls 15 vai 30.

Konta apkalpošana mēnesī svārstās Ls 1–2,50: «Swedbank» — Ls 1, Latvijas Krājbankā, Hipotēku bankā, «Norvik bankā» — Ls 2, SEB bankā — Ls 2,50. «Nordea bankā» konta apkalpošana mēnesī ir bezmaksas, savukārt, ja uzņēmums nevēlas izmantot internetbanku, konta apkalpošana mēnesī izmaksās Ls 10.

Veicot pārskaitījumus internetbankā, komisijas maksas summa svārstās no Ls 0,00 līdz 0,40. Īpašu pārsteigumu man sagādāja fakts, ka SEB bankā, «Swedbank» un Latvijas Krājbankā komisijas maksa ir piemērota arī pārskaitījumiem bankas ietvaros, attiecīgi Ls 0,15, 0,20. Komisijas maksa par pārskaitījumiem uz citām bankām Latvijā Hipotēku bankā, «Nordea bankā» un «Norvik bankā» — Ls 0,20; «Swedbank», Latvijas Krājbankā — Ls 0,40, bet SEB bankā — Ls 0,35.

SEB bankā, «Swedbank» un Latvijas Krājbankā ir iespēja izvēlēties kādu no tarifu veidiem, tādējādi samazinot maksu par pārskaitījumiem internetbankā, par to gan papildus būs jāmaksā Ls 2–7 mēnesī.

Kad jau biju pilnīgi pārliecināts, ka par visu šajā dzīvē jāmaksā, iegriezos AS «Privatbank». Atzīšos godīgi, īpaši daudz par šo banku nebiju dzirdējis, tāpēc necerēju, ka viņu piedāvājums varētu būt saistošs vai pat izdevīgāks par jau izteiktajiem citās bankās, taču, tā kā biju nolēmis stingri turēties pie izstrādātā gājiena plāna, gāju tik iekšā. Te nu vietā būtu teiciens: nespried par vīru pēc cepures. Arī šī banka piedāvā «uzņēmēja komplektu», bet atšķirība no citām — bez maksas. Lūdzu, lai man paskaidro, kas tad īsti man tiek piedāvāts bez maksas. Izrādījās, ka piedāvājums ietver ne tikai konta bezmaksas atvēršanu un apkalpošanu, bet arī veselu gadu (no konta atvēršanas brīža) maksājumi internetbankā pieejami bez komisijas maksas. Komisijas maksa netiek ieturēta, veicot pārskaitījumus arī uz citām bankām! Izrādījās, ka par konta apkalpošanu nebūs jāmaksā arī pēc šā viena gada, bet komisijas maksa būs tikai pārskaitījumiem uz citu banku — Ls 0,15.

Patīkami, ka šajā ekonomiski grūtajā laikā kāds patiešām vēlas atbalstīt uzņēmējus un atvieglot viņu pirmās biznesa gaitas. Nedaudz painteresējoties, uzzināju, ka AS «Privatbank» ir Ukrainas lielākās bankas meitas uzņēmums un Latvijā tā darbojas, ja pareizi atceros, astoņus gadus.

Un kāpēc gan pārmaiņas pēc rūpes par savu uzņēmumu neuzticēt saviem dienvidu kaimiņiem?!

Izvēle jau paliek katra paša ziņā, bet es jau esmu izlēmis.