Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksprezidente mudina dzīvot un strādāt ar skatu nākotnē

Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pirmdien uzstājās kā galvenā runātāja par tematu «21. gadsimta izaicinājumi Eiropai» 15. Eiropas Savienības konferencē Barselonā «Jauna dienaskārtība Eiropai». Runājot par vēsturi, viņa atzīmēja, ka šodienas paaudzei grūti iedomāties un izprast, kā tas bija, ka Eiropu sadalīja divi necilvēcīgi spēki. Par spīti vēstures dramatiskajiem notikumiem Vīķe-Freiberga apņēmīgi mudināja dzīvot un strādāt ar skatu nākotnē.

Kā portālam «Apollo» pavēstīja eksprezidentes sekretāre Daina Lasmane, Vīķe-Freiberga atzīmēja, ka Spānijas prezidentūrai Eiropas Savienībā, kas nomainīs Zviedrijas prezidentūru, būs daudz izaicinājumu — visai sistēmai būs jāsāk darboties atbilstoši Lisabonas līgumam.

Vīķe-Freiberga norādīja, ka Eiropai bijis apbrīnojams izaugsmes ceļš, kurā vērtības no dibinātāju idejām un pārliecības kļuvušas par vispāratzītām sabiedrībā, tostarp sociālā solidaritāte, atteikšanās no vardarbības attiecībās, likumpaklausība. Viņa pauda cerību, ka vienotās Eiropas līderis pamudinās arī nacionālos līderus būt mazāk populistiskiem.

Saistībā ar Eiropas Nākotnes pārdomu grupas darbu Vīķe-Freiberga kā šīs ekspertu darba grupas vicepriekšsēdētāja uzsvēra, ka Eiropas nākotnes vīzijas konstruēšana ir liels izaicinājums, un atzinīgi novērtēja bijušā Spānijas premjerministra Felipes Gonzalesa Markesa darbu Eiropas Nākotnes pārdomu grupas priekšsēdētāja amatā.

Saistībā ar Eiropas nākotnes izaicinājumiem Vīķe-Freiberga piebilda, ka pašlaik var runāt tikai savā, ne visas Pārdomu grupas vārdā, kamēr tās ziņojums vēl tikai top. Viņa uzsvēra, ka eiropiešiem jābūt vienotākiem, citādi Eiropa zaudē visa veida ietekmi un viss, tostarp ekonomiskās izdevības, izslīd no rokām. Viņasprāt, jāsasniedz stāvoklis, kad Eiropas pārstāvis var vienlīdzīgi runāt ar ASV un citu pasaules lielo un ietekmīgo valstu līderiem ne tik vien protokolāri, bet arī jūtot, ka aiz muguras ir spēks un vienotība. Eksprezidente atzīmēja, ka Krievija manipulē ar atsevišķām valstīm gāzes vada jautājumā, tāpēc ļoti nozīmīgi ir attīstīt alternatīvās enerģijas avotu izmantošanu.

Tāpat Vīķe-Freiberga pauda uzskatu, ka jāatļauj un jāveicina darba iespējas cilvēkiem gados un jāpārskata vispārējais sociālais modelis atbilstoši demogrāfijas rādītājiem, kas liecina par nemitīgu un strauju Eiropas iedzīvotāju novecošanos, līdz ar to sociālā sloga pieaugumu. Kā vienu no problēmjautājumiem viņa atzīmēja sociālo integrāciju, lai eiropieši nekļūtu par minoritāti starp imigrantiem.

Eksprezidente uzsvēra inovāciju un izglītības milzīgo nozīmi sabiedrības dzīves kvalitātes uzlabošanā un uzturēšanā. Viņa mudināja katram strādāt savā jomā un līmenī, nevis raizēties, ka kāds augstāks pārvaldības līmenis nedod pietiekamus līdzekļus atbilstoši pieprasītajam un vajadzīgajam. Viņa arī uzsvēra, ka vietējām pašvaldībām jāstrādā ar cilvēkiem, vienkāršā valodā izskaidrojot jautājumus par Eiropu un dažādām iedzīvotāju iespējām.