Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nepieciešamība pēc ūdens līdz 2030.gadam Indijā divkāršosies

Nepieciešamība pēc ūdens līdz 2030.gadam Indijā divkāršosies, un tas var izžāvēt tās upju baseinus, liecina otrdien publiskotais jaunais pētījums, kurā zīmēta drūma aina par ūdens resursu pieejamību visā jaunattīstības pasaulē.

Globālais pieprasījums pēc saldūdens 2030.gadā būs par 40% lielāks par pašreizējiem resursiem, un prognozējams, ka lauksaimniecība «izsūks» 65% visu resursu, teikts Ūdens resursu grupas 2030 sagatavotajā ziņojumā.

Šī iniciatīva, ko vada konsultatīvo pakalpojumu firma «McKinsey and Co.», pētīja Ķīnu, Indiju, DĀR un Brazīlijas Sanpaulu štatu - četras teritorijas, kuras līdz 2030.gadam kopā veidos 42% no prognozētā globālā pieprasījuma pēc ūdens.

«Situācija kļūst aizvien sliktāka. Maz kas liecina, ka, atstājot šo jautājumu pašplūsmā, ūdens sektors nonāks pie noturīga, rentabla risinājuma, lai apmierinātu aizvien pieaugošo nepieciešamību pēc ūdens,» teikts ziņojumā.

«Pieprasījums pēc rīsiem, kviešiem un cukura liks Indijas milzīgajam lauksaimniecības sektoram 2030.gadā patērēt 1,5 triljonus kubikmetru ūdens, gandrīz divkārt pārsniedzot pieprasījumu pēc ūdens Ķīnā,» teikts pētījumā.

Brīdinot, ka ierastā kārtība vairs nevar turpināties, dokumentā norādīts, ka lielākā daļa Indijas upju baseinu, kas ir galvenais ūdens avots miljoniem cilvēku visā valstī, var sadurties ar nopietnu ūdens deficītu, ja netiks veikti nepieciešamie pasākumi.

Jaunas investīcijas un politika varētu sašaurināt plaisu starp piedāvājumu un pieprasījumu, piemēram, ūdens produktivitātes uzlabošana un pāreja uz noturīgiem pasākumiem lauksaimniecībā.

Pašreizējie ūdens krājumu palielināšanas pasākumi, piemēram, atsāļošana, ir dārgāki un energoietilpīgāki par tādiem vienkāršiem ūdens taupīšanas pasākumiem kā pilienapūdeņošana, kas pievada ūdeni tieši kultūraugu saknēm.

Sagaidāms, ka pusi Ķīnas pieprasījuma pēc ūdens 2030.gadā veidos lauksaimniecības sektors, bet 32% - rūpniecība.

Rūpniecības un municipālo notekūdeņu piesārņošana palielinās plaisu starp piedāvājumu un pieprasījumu Ķīnā, pasliktinot ūdens kvalitāti tiktāl, ka to vairs nevarēs uzskatīt par izmantojamu, teikts pētījumā.