Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Zemnieku saeima»: deputāti dzīvo «uz papīra»

Lauksaimnieki ir sašutuši, ka kārtējo reizi valsts vadītāji netur solījumus, demonstrējot nespēju un «nevēlēšanos» uz situāciju raudzīties reāli un adekvāti. Lauksaimnieki ir pārliecināti, ka valsts varas pārstāvji savos kabinetos dzīvi valstī redz uz papīra, nevis adekvāti spēj izvērtēt esošo situāciju un tas ir drauds tālākai valsts izdzīvošanai, jo budžets ar visām tā dīvainajām prognozēm būs pieņemts, bet to nebūs iespējams īstenot.

Par pamatu šim sašutumam ir Saeimas Budžeta un finanšu komisijā notiekošais, kur nepilnu 10 minūšu laikā deputāti divreiz pamanījās mainīt savu viedokli diametrāli pretēji. Jāatzīst, ka tas ir nožēlojams veids, kā top mūsu valsts budžets, kam pamatā ir nevis loģiskie argumenti, bet gan bailes no iespējamām sarunām ar Starptautisko Valūtas fondu.

Saeimas Budžeta un finanšu komisija ar vienu balsojumu atbalstīja lauksaimnieku organizāciju atbalstītos grozījumus likumā par uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), kas būtu devis iespēju valstij palielināt ienākumus no pievienotās vērtības nodokļa, savukārt pēc mirkļa, izmantojot brīdi, kad izgājis priekšlikumu atbalstošs deputāts, šo pašu priekšlikumu pārbalsoja.

Finanšu ministrijas sniegtais pamatojums par UIN izmaiņu ietekmi uz 2010. gada budžetu ir atbilstošs «strausa politikai». Ar lielu pārliecību var teikt, ka ministrija rēķina visu vēl trekno gadu cenās, tur vēl nav izpratnes, ka 2009. un 2010. gads nebūs tāds kā 2008. gads, kas, piemēram, lauksaimniekiem graudaudzētājiem bija īpaši labs augsto ražu dēļ. Maigi sakot, ir dīvaini uz 2008. gada datiem balstīt budžeta ienākumu prognozes, īpaši jau nu lauksaimniecības sektorā. Lauksaimnieki jau sniedza informāciju, ka 2009. gads lauksaimniecībā bijis viens no smagākajiem pēdējo 10 gadu laikā un 2009. gadā lauksaimnieki tādus peļņas rādītājus kā pagājušajā gadā nesasniegs, tāpēc apelēšana pie budžeta iztrūkuma ir vai nu nekompetence, vai apzināta spēle.

Nožēlojami, ka deputāti spiež attīstīt radošu pieeju uzņēmējdarbībā — burtiski «uzdodot» uzņēmējiem «izdomāt» veidus un risinājumus, kā «nenoslīgt» nodokļu slogā, uzņēmēji vienkārši nav gatavi akceptēt šādu nodokļu politiku — skarbs ir «Zemnieku saeimas» priekšsēdētājs Juris Lazdiņš. «Šis ir spilgts piemērs deputātu patiesai attieksmei pret iedzīvotājiem — sabiedrības iesaistīšana lēmumu pieņemšanā un konstruktīvs dialogs ir tikai publiska izkārtne, deputātiem rūp tikai tas, kā valsts šobrīd izskatās uz papīra.»

Lauksaimnieki jau izteikušies, ka, izprotot valsts ekonomisko situāciju un nepieciešamību panākt budžeta sabalansētību, paši nākuši ar piedāvājumiem un atbalstījuši vairākas izmaiņas likumdošanā, taču pašlaik jāsecina, ka valsts priekšstāvjiem rūp tikai izskatīties labāk Starptautiskā Valūtas fonda acīs.

«Zemnieku saeimas» priekšsēdētājs Juris Lazdiņš ir pārliecināts, ka, piemērojot šo UIN atlaidi, valsts stimulētu lauksaimniekus strādāt ar kaut nelielu, bet peļņu un ieguldīt to primārajā ražošanas pamatlīdzeklī — zemē, tādējādi stimulējot zemes apsaimniekošanu un sektora stabilitāti. Turklāt šāda atlaide veicinās lauksaimnieku biznesa «neiedzīšanu» pelēkajā zonā — zemnieki būs motivēti atklāt Valsts ieņēmumu dienestam savus darījumus. Līdz ar to pieaugtu PVN ieņēmumi, valsts atgūtu un pat pārpildītu prognozes, ko it kā uz UIN rēķina zaudē.

«Žēl, ka mūsu valsts pārstāvjiem ir tik lielas bailes pārstāvēt savu valsts iedzīvotāju intereses sarunās ar Starptautisko Valūtas fondu, ka visur tiek izvēlēts vienkāršākais ceļš. Lai tikai nav jāiet runāt un kaut ko aizstāvēt, mums ir labi tāpat. Par to, kas būs rīt, mums nav jāuztraucas, jo rītdiena vēl nav pienākusi. Mēs aicinām varas pārstāvjus tomēr pārvarēt savu mazdūšību un atrast sevī spēkus iet un pārstāvēt savu valsti un tās iedzīvotājus, atbalstīt tos priekšlikumus, kas ļauj attīstīties. Rītdiena pienāks drīz, un var izrādīties, ka budžets ir sastādīts, bet izpildīt to nevar,» aicina Juris Lazdiņš.