Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Atteikšanās no pensiju indeksēšanas atbilst Satversmei

Satversmes tiesa pieņēmusi lēmumu lietā par atteikšanos šogad indeksēt pensijas un nospriedusi, ka grozījumi likumā «Par valsts pensijām» atbilst Satversmei, portālu «Apollo» informēja tiesā.

Lietā 20 Saeimas deputāti apstrīdēja normas, kas atceļ pensiju pārskatīšanu 2009. gada 1. aprīlī un 1. oktobrī, atbilstību Satversmes 1. pantā ietvertajam tiesiskās paļāvības principam un samērīguma principam, kā arī sociāli atbildīgas valsts principam un Satversmes 109. pantā ietvertajām tiesībām uz sociālo nodrošinājumu.

Satversmes tiesa atzina, ka normas mērķis — sabalansēt valsts pensiju speciālā budžeta ieņēmumu un izdevumu daļas un tādējādi garantēt citu personu tiesības uz sociālo nodrošinājumu — ir leģitīms. Lietas dalībnieki minējuši citus leģitīmā mērķa sasniegšanas veidus, piemēram, paaugstināt sociālās apdrošināšanas iemaksu likmi vai samazināt personām noteikto sociālo nodrošinājumu. Tomēr, izvēloties šādus risinājumus, sekas būtu vēl nelabvēlīgākas.

Satversmes tiesa uzsver, ka apstrīdētā norma nav radījusi personām jau piešķirtās valsts pensijas apmēra samazinājumu. Pensiju saņēmējiem radītā aizskāruma būtiskumu samazina arī tas, ka tiesību uz sociālo nodrošinājumu ierobežojums — pensiju nepārskatīšana atbilstoši inflācijas rādītājiem — noteikts vienīgi uz konkrētu laika posmu, proti, 2009. gadu. 2010. gadā valsts pensiju pārskatīšanu paredzēts atsākt.

Satversmes tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams. Tas stāsies spēkā publicēšanas laikrakstā «Latvijas Vēstnesis» dienā.