Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Stresa situācijā zūd 60% rīcības spēju

Kā liecina drošības pakalpojumu kompānijas AS «G4S Latvia» novērojumi, par savu drošību ārkārtas situācijās apzināti rūpējas neliela sabiedrības daļa. Turklāt saskaņā ar speciālistu viedokļiem, aptuveni trešdaļa cilvēku ārkārtas situācijā zaudē rīcības spējas - tiem zūd līdz pat 60% no savām spējām adekvāti rīkoties, portālam «Apollo» pavēstīja uzņēmuma pārstāve Ilze Jermacāne.

Ņemot vērā, ka šobrīd valstī novērojama kriminogēnās situācijas pasliktināšanās, G4S Latvia eksperti aicina sabiedrību apzināties pastāvošos riskus ne tikai mājokļa, bet arī personiskajai drošībai, un par to parūpēties laikus. Viens no soļiem ir pamatiemaņu apgūšana pašaizsardzībā.

Pašaizsardzības pamatā - spēja pārvarēt bailes

Pašaizsardzības mērķis ir ar psiholoģisku un fizisku iemaņu apgūšanu un situāciju modelēšanu paaugstināt un nostiprināt pārliecību par sevi, savām spējām. Tas ir izšķirošs faktors konfliktu un kritiskās situācijās, un ļauj pēc iespējas samazināt risku savai un apkārtējo cilvēku veselībai un dzīvībai.

Ilze Jermacāne, AS G4S Latvia Mārketinga un sabiedrisko attiecību dienesta vadītāja: «Pašaizsardzības pamatā ir cilvēka spēja pārvarēt bailes jeb psiholoģiskā sagatavotība, kas arī ārkārtas situācijā ļauj nezaudēt savaldību un nekrist panikā.

Līdzīgi, kā jebkurā cīņā, arī pašaizsardzībā vienlīdz būtiska, ir gan morālā, gan fiziskā sagatavotība. Tā ir spēja zināt, domāt, plānot, modelēt situāciju. Šīs zināšanas un prasmes ļaus pēc iespējas izvairīties no fiziska spēka lietošanas- īpaši, ja objektīvu iemeslu dēļ fiziski un psiholoģiski esat vājāks.»

Protams, arī pašaizsardzībā ir jāievēro likumiskie aspekti. Plašākai informācijai skatīt Krimināllikuma III nodaļas 29.pantu «Nepieciešamā aizstāvēšanās».

Pirmie soļo pašaizsardzībā

Pašaizsardzība ir sistēma, ko var apgūt līdzīgi kā braukšanas prasmes ar velosipēdu, kad pat pēc ilgākas «pauzes» iemaņas nebūs zudušas.

1. SOLIS: Neapjukt, nezaudēt savaldīšanos, novērtēt, analizēt un modulēt situāciju.

2. SOLIS: Pieņemt lēmumu par tālāko rīcību, ievērojot pamatprincipu: ja iespējams, izvairīties no fiziska spēka lietošanas pašaizsardzībā!

Atkarībā no situācijas, kurā apdraudēta Jūsu drošība, veselība, dzīvība, pamatā iespējami šādi scenāriji:

• Scenārijs Nr.1: Bēgt, skriet, paslēpties vai aizkavēt u.tml., pēc iespējas izvairoties no fiziska spēka lietošanas.

• Scenārijs Nr.2: Apmulsināt, apdullināt pretinieku, izmantojot speciālus pašaizsardzības līdzekļus vai savu ķermeni, vai sadzīves priekšmetus.

• Scenārijs Nr.3: Neitralizēt pretinieku, izmantojot speciālus pašaizsardzības līdzekļus vai savu ķermeni, vai sadzīves priekšmetus.

2. un 3. scenārija gadījumā:

3. SOLIS: Pašaizsardzībai izmantot speciālos līdzekļus. Eksperti norāda uz divu veidu līdzekļiem pašaizsardzībā, t.s., aktīvajiem un pasīvajiem.

• Aktīvie (gāzes baloniņš, steks, nazis, šaujamierocis, elektrošoks, pneimatiskā pistole u.c.)

• Pasīvie (bruņu veste, cimdi u.c.)

4. SOLIS: Attiecīgajā situācijā izmantot pieejamos palīglīdzekļus:

• Piemēram, dažādi sadzīves priekšmeti (grāmata, rakstāmlieta, nagu vīlīte, soma u.c.) un to «pārvēršana» par ieroci u.tml.

• Nejauši pieejami objekti (akmeņi, smiltis, trauki, koku zari u.tml.)

5. SOLIS: Sava ķermeņa kā ieroča izmantošana

• Pamatstājas apgūšana ar mērķi izmantot savu dabisko stāju efektīvai darbības uzsākšanai.

• Dažādu sitienu un spērienu veidu apgūšana, lai tos pareizi, precīzi un nesatraumētu sevi pašu. Tāpat apgūstama pretinieka spērienu un sitienu atvairīšana.

• Tipiskākie satvērieni un atbrīvošanās no tiem.

• Arī krist ir jāprot - lai sevi nesatraumētu un pēc kritiena spētu arī piecelties.

• Bāzes elementi cīņas tehnikā un taktikā, lai cilvēks sevi spētu aizsargāt brīdī, kad jau ir iespiests stūrī, nogāzts guļus u.tml.

• Noderīgāko sāpju paņēmienu apgūšana jeb pamata lauzieni plaukstas locītavai un roku pirkstiem, kā arī to pielietojums dažādās sadzīviskās situācijās.

«Kopumā pašaizsardzības tehnikas un situāciju risinājumi ir ļoti vienkārši, kas no cilvēka neprasa paaugstinātu fizisko sagatavotību un ir realizējami praktiski ikvienam,» apgūt pirmos soļus pašaizsardzībā aicina Jermacāne.