Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VID aptur 4,4 miljonu «naudas atmazgātāju» grupējuma darbību

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas otrdien apturēja šogad jau vienpadsmitā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu jeb «naudas atmazgāšanu» saistīta noziedzīga grupējuma darbību.

Pēc VID Finanšu policijas pārvaldes rīcībā esošās informācijas grupējums laika posmā no 2008.gada maija līdz 2009.gada jūnijam legalizējis noziedzīgi iegūtus līdzekļus 4,4 miljonus latu apmērā un izvairījies no nodokļu nomaksas vairāk kā 700 tūkstošu latu apmērā.

Kā informē VID, Finanšu policija veikusi 12 kratīšanas Rīgā un Rīgas rajonā, Jelgavā un Jūrmalā. Kratīšanu laikā izņemta skaidra nauda 10 000 latu apmērā, noziedzīgajā shēmā iesaistīto uzņēmumu zīmogi, kodu kalkulatori, dokumenti un citi nozīmīgi lietiskie pierādījumi, kā arī aizturētas trīs personas, kas šobrīd atrodas īslaicīgās aizturēšanas izolatorā.

VID operatīvo darbību rezultātā noskaidrots, ka noziedzīgā shēma izveidota, lai sniegtu «naudas atmazgāšanas» pakalpojumus 26 klientiem. Lai nodrošinātu shēmas darbību, tajā tika iesaistīti aptuveni 80 fiktīvi uzņēmumi.

Divi uzņēmumi no noziedzīgās shēmas klientu loka bija vadošie uzņēmumi. To galvenie darbības virzieni- metāla pārstrāde un vairumtirdzniecība. Šie vadošie uzņēmumi iepirka metāllūžņus no privātpersonām, par ko samaksu veica skaidrā naudā, taču VID iesniedza PVN deklarācijas, kurās norādīja, ka darījumi veikti ar shēmā izveidotajiem «buferuzņēmumiem».

Tālāk metāllūžņus pārdeva metālapstrādes uzņēmumiem. Saņemot atlīdzību par piegādātajiem metāllūžņiem no metālapstrādes uzņēmumiem, noziedzīgās shēmas vadošie uzņēmumi pārskaitīja naudu «buferuzņēmumiem». Tālāk «buferuzņēmumi» izrakstīja čekus privātpersonām, lai «atmazgātos» finanšu līdzekļus varētu atgūt skaidrā naudā.

Kopumā grupējums laika posmā no pērnā gada maija līdz šā gada jūnijam «atmazgāja» aptuveni 4,4 miljonus latu.

Shēmas organizators savā noziedzīgajās darbībās bija iesaistījis divus radiniekus, kuri palīdzēja koordinēt shēmas darbību un bija organizatora uzticības personas. Kopumā noziedzīgās shēmas organizēšanā bija iesaistītas septiņas personas, kuru darbība bija vērsta uz noziedzīgu nodarījumu veikšanu tautsaimniecībā ar mērķi izvairīties no PVN nomaksas 702 650,93 latu apmērā.

Grupējuma vadītāji bija izplānojuši savu rīcību tā, lai ne kredītiestādēm, ne VID nerastos aizdomas. Pēc kredītiestāžu pieprasījuma grupējums iesniedza paskaidrojumus par to, ka privātpersonām izrakstītie čeki ir bijuši par metāllūžņu piegādi, bet VID iesniedza dokumentus, norādot, ka «buferuzņēmumi» saņemto naudu pārskaitīja citiem uzņēmumiem. VID iesniegtajos dokumentos grupējums gan norādīja tādus uzņēmumus, kuriem bija fiktīvu uzņēmumu pazīmes.

Kopumā sešās kredītiestādēs, deviņpadsmit kontos ir apturēti noziedzīgajā shēmā iesaistīto uzņēmumu naudas līdzekļi. Precīzs apturēto naudas līdzekļu apjoms pagaidām nav zināms, jo vēl nav saņemta nepieciešamā informācija no kredītiestādēm.

Kriminālprocesa ietvaros aizturētas trīs personas, kuras šobrīd atrodas īslaicīgās aizturēšanas izolatorā. Visas trīs personas atzītas par aizdomās turamām.