Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts iestādēs atalgojums šogad sarucis par ceturtdaļu

Mēneša vidējais atalgojums valsts iestādēs šā gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2008. gada mēneša vidējo atalgojumu, samazinājies par 14,5%, otrajā ceturksnī par 10,6% un trešajā ceturksnī par 19,2%, portālu «Apollo» informēja Ministru kabinetā.

Šā gada septembrī vidējais atalgojuma samazinājums, salīdzinot ar 2008. gada vidējo algu, sasniedzis jau 25%. Par šādām izmaiņām liecina desmitais informatīvais ziņojums par atalgojuma un nodarbinātības izmaiņām valstī un veiktajiem optimizācijas pasākumiem valsts sektorā.

«Apkopotā informācija liecina, ka samazinājumi valsts pārvaldē ir reāli un atbilst sākotnēji uzstādītajiem mērķiem. Ministriju un administratīvie tēriņi tiek un tiks samazināti. Tomēr jāņem vērā, ka ikviens cilvēks, kurš zaudē darbu, kļūst par bezdarbnieku, valstij tādējādi samazinās ieņēmumi no nodokļiem, bet palielinās sociālā budžeta slogs. Šo situāciju nedrīkstam vērtēt vienpusēji, jo tā var palielināt sociālos riskus. Diemžēl arī valsts pārvalde zaudē labi izglītotus un augsti profesionālus darbiniekus,» komentē premjers Valdis Dombrovskis (JL).

Aprēķini liecina, ka aptuvenās izmaksas bezdarbnieku pabalstiem sasniedz 4,4 miljonus latu. Bezdarbnieku pabalsti ir aprēķināti, izmantojot vidējos rādītājus, un attiecināti uz tiem darbiniekiem, kuri ir atbrīvoti vai kurus plānots atbrīvot periodā no 2009. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim. Savukārt ieņēmumu no nodokļiem samazinājums par periodu līdz 2009. gada 31. decembrim, kas radīsies, neieņemot nodokļus no samazināto amatu vietu ietaupītās darba samaksas daļas, 2009. gada kopbudžetā — 15,3 miljoni latu, tostarp valsts budžetā — 10,4 miljoni latu (valsts pamatbudžetā — viens miljons latu, sociālās apdrošināšanas speciālajā budžetā — 9,4 miljoni latu), pašvaldību budžetā — 4,9 miljoni latu.

Ar 2009. gada 1. jūliju stājās spēkā izmaiņas vairākos tiesību aktos, lai ierēdņu, darbinieku un amatpersonu mēnešalgām līdz 300 latiem pirms nodokļu nomaksas piemērotu 15% samazinājumu maksimāli pieļaujamiem apmēriem, savukārt algām 300 latu un vairāk — 20% samazinājumu.