Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Katrs otrais savu veselību vērtē kā labu

Pagājušajā gadā katrs otrais Latvijas iedzīvotājs savu veselību vērtēja kā labu vai ļoti labu — šādu pārliecību pauduši 49,2% aptaujāto, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Savas veselības pašnovērtējums ir nedaudz atšķirīgs dzimumu griezumā, taču krasi atšķiras salīdzinājumā pa vecuma grupām. Pozitīvs savas veselības pašnovērtējums («ļoti labs un labs») vecumā līdz 65 gadiem gan vīriešiem, gan sievietēm ir pārsvarā pār negatīvo («slikts un ļoti slikts»), taču pēc 75 gadiem 42,9% vīriešu un 54,7% sieviešu uzskata savu vispārējo veselības stāvokli kā sliktu vai ļoti sliktu, bet tikai attiecīgi 7,8% un 5,3% kā labu vai ļoti labu.

Lai arī veselības pašnovērtējums iedzīvotāju vidū 2008. gadā salīdzinājumā ar 2003. gadu ir uzlabojies, tomēr 40,4% iedzīvotāju norādīja par kādas ilgstošas slimības vai veselības problēmas esamību. Šādas problēmas nav aktuālas jaunāka gadagājuma iedzīvotājiem (13,1%), taču pieaug līdz ar vecumu — pēc 75 gadiem 85% iedzīvotāju norādīja uz ilgstošām slimībām vai veselības problēmām.

Kā visbiežākās hroniskās slimības minētas muguras lejas daļas sāpes — tādas ir 36,3% aptaujāto, 27,1% cieš no paaugstināta asinsspiediena, savukārt 23,5% sūdzas par muguras kakla daļas sāpēm.

Katrs desmitais jeb 11,1% respondentu norādīja, ka veselības problēmas ir stipri traucējušas vai ierobežojušas viņu parastās ikdienas aktivitātes vismaz pēdējo sešu mēnešu laikā. Tostarp stiprus ierobežojumus veselības problēmu dēļ izjutusi katra otrā sieviete vecumā pēc 75 gadiem.

Apsekojuma laikā tika uzdoti dažādi jautājumi par veselību ietekmējošiem paradumiem — smēķēšanu, alkohola lietošanu, sulu un dārzeņu lietošanu pārtikā, kā arī par fiziskām aktivitātēm, svaru un garumu. Rezultāti liecina, ka gandrīz katram otrajam vīrietim vecumā pēc 35 gadiem ir liekais svars, bet gandrīz katrai trešajai sievietei pēc 45 gadiem ķermeņa masas indekss liecina par aptaukošanos. Uz jautājumu «Vai jūs pašlaik smēķējat?» pozitīvi atbildējuši 34,7% iedzīvotāju. No tiem ikdienā smēķē 28,1%, tostarp 46,3% vīriešu un 13% sieviešu.