Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Drošības policija sākusi kriminālprocesu «Arctic Sea» lietā

Drošības policija (DP) sākusi kriminālprocesu Krievijas kuģa «Arctic Sea» lietā, kurā iesaistīti arī divi Latvijas iedzīvotāji.

DP priekšnieks Jānis Reiniks intervijā aģentūrai BNS atklāja līdz šim nezināmu faktu, proti, arī DP sākusi kriminālprocesu saistībā ar kuģa sagrābšanu.

DP kriminālprocesa ietvaros, kas ierosināts par iespējamu ūdens transportlīdzekļa - kravas kuģa «Arctic Sea» - sagrābšanas Zviedrijas teritoriālajos ūdeņos atbalstīšanu, veic izmeklēšanas darbības, lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju lomu kuģa sagrābšanā.

Krimināllikums par šādu noziegumu paredz brīvības atņemšanu no desmit līdz septiņpadsmit gadiem.

Šim nolūkam DP pievienojusies izveidotajai apvienotajai izmeklēšanas grupai, kurā ietilpst Somija, Malta, Zviedrija un Igaunija.

Par izmeklēšanas gaitu un noskaidrotā apstākļiem ir notikušas vairākas apvienotās izmeklēšanas grupas kopējās sanāksmes, stāstīja Reiniks. Izmeklēšanas gaitā vairākās iesaistītās valstīs veiktas izmeklēšanas darbības - personu nopratināšana, kratīšana un citas.

Reiniks gan norādīja, ka secinājumus par iespējamo Latvijas iedzīvotāju līdzdalību kuģa sagrābšanā varēs izdarīt vēlāk, pamatojies uz izmeklēšanas rezultātiem. Pašlaik ir saņemts Krievijas tiesībsargājošo iestāžu tiesiskās palīdzības lūgums, bet līdzīgs tiek gatavots arī no Latvijas puses Krievijai.

Tikmēr Latvija atteikusies pārņemt Krievijā ierosināto krimināllietu par kuģi savā izmeklēšanā. Viena lietā iesaistītā Latvijas iedzīvotāja Dmitrija Savina advokāts Egons Rusanovs, lai nodrošinātu objektīvu krimināllietas izmeklēšanu un nodrošinātu cilvēktiesību ievērošanu, nesen vērsās ar iesniegumu Latvijas Ģenerālprokuratūrā, lai Latvija pārņem kriminālprocesu, kas pašreiz tiek izmeklēts Krievijā. Rusanovs aģentūrai BNS tagad atzina, ka prokuratūras lēmums bijis nelabvēlīgs. «Jāteic, ka atbilde bija kategoriski nē. Tā, ka Latvijai šie cilvēki nav vajadzīgi.«

Saskaņā ar Krievijas izmeklētāju sniegto oficiālo informāciju Maltā reģistrētais kravas kuģis «Arctic Sea», kura operatori ir Krievijas kompānija «Solchart Arkhangelsk» un ar to saistītā Somijas kompānija «Solchart Management», ar 15 Krievijas pilsoņu apkalpi tika nolaupīts 24.jūlijā Baltijas jūrā, Zviedrijas teritoriālajos ūdeņos. Kravas kuģi, kas bija pazudis un pēc tam tika atrasts Atlantijas okeānā, bija nolaupījusi astoņu cilvēku grupa, kas 17.augustā tika aizturēta militārā operācijā starptautiskajos ūdeņos pie Kaboverdes.

Astoņiem nolaupītājiem, kuru vidū ir arī Latvijas pilsonis Vitālijs Ļepins un Latvijas nepilsonis Dmitrijs Savins, kā arī viens Igaunijas pilsonis un vairāki Krievijas pilsoņi, jau izvirzītas apsūdzības pirātismā un cilvēku nolaupīšanā, kas veikta organizētā grupā. Neviens no apsūdzētajiem savu vainu neatzīst.

Pēc oficiālām ziņām, kuģis uz Alžīriju veda zāģmateriālu kravu, tomēr medijos vairākkārt izskanējuši minējumi, ka kuģī, iespējams, bijusi kāda slepena krava, piemēram, ieroči. Krievijas amatpersonas vairākkārt noliegušas Lielbritānijas laikraksta «Sunday Times» ziņoto, ka uz pirātu nolaupītā kuģa «Arctic Sea» atradusies slepena pretgaisa aizsardzības raķešu S-300 krava, kas bijusi domāta Irānai.