Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aivars Tarvids: Latvija var... Varbūt

Latvija patlaban līdzinās velosipēdistei — ja pārstās mīt pedāļus, kritiens nenovēršams. Jāturpina, jāturpina pārsteigt pasauli ar gaišām ziņām. Pietiek būt provinciālai zemei, kur zilas govis dzied!

Nudien, vai dievzemītē neatrastos miests — tāda letiņu Lurda vai Fatima, kur cilvēkiem atkal parādīties Dievmātei?! Pieredzētu kreatīvu un sensacionālu, planetārās CNN uzmanības vērtu imidžreklāmu kādai telekomunikāciju kompānijai, kura nešaubīgi drīzumā garantētu klientiem 0 tarifu sarunām ar debesīm.

Vai pārsteigumā pūlis suminātu finanšu ministru, kurš no tilta pilona augstumiem solītu nācijai 0,5 miljardu latu budžeta konsolidāciju arī 2011. gadā. Tad ne trolejbusi sastingtu sastrēgumos, bet lēto aviokompāniju laineri apstātos mākoņos virs «RIX»!

Jaunradei nav robežu, fantāzija allaž tiecas bezgalībā! Ja īstenosies partijas «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK patriotiskā ierosa un valsts skolās krievu valodas stundas tiks aizliegtas ar likumu, tas būs pārliecinošs un taisnīgs revanšs par pazemojošo faktu, ka Tunguskas meteorīts, šķiet, dižāks par Mazsalacas kosmosa dāvanu.

Cik iedvesmojoša gan atklāsme — ne ļaunais un impēriskais «Gazprom» monopols grāvis Latvijas valsts ekonomiku, bet mikro un makro līmenī to postījušas skandināvu bankas. Ne krievu oligarhi nopirkuši patiesības jumpravu «Dienu», to piesmējusi svensonu demokrātiskās preses kopēju dinastija.

Tikai ar izcilu iztēli apveltīts indivīds spēs pateikt, kad bezcerīgāk Austrumu sievietei noņemt parandžu! Latviešu karotājiem sovjetu ierindā uzspiežot Afganistānā sociālismu vai ar jeņķiem kā stratēģiskajiem sabiedrotajiem eksportējot demokrātiju?

Tā kārojas pierādīt naudas nezūdamības likuma izņēmumu, kad valsts ekonomiku dižķibeles brīdī glābs smēķējošās mātes, kurām valdība samazinās bērnu pabalstus un paaugstinās tabakas akcīzi. Un apjēgt, ka sociālo stresu līdzēs pārvarēt paaudžu solidaritāte. Bezdarbnieks nebūs nasta ne sabiedrībai, ne budžetam. Krīzes upuris garantēti deviņus mēnešus saņems pabalstu, lai pēcāk viņu uzturētu šajā laikā iznēsātais bērns.

Savukārt Latvijas stratēģiskā eksportprece būs ne zemes eļļa no Gudenieku naftas laukiem, bet katrā Latgales sētā legāli izdzītie 200 dzimtenītes litri.

Vien talantīga tauta spēj padarīt Okupācijas muzeju par poligrāfu jaunpilsoņu lojalitātes testēšanai, bet Gaismas pili — par garamantu krātuvi…

Progress un regress attīstās pa spirāli un allaž jaunā kvalitātē. Tālab arodbiedrības nevarīgākas kā boļševiku laikā, kad tās bija «komunisma skola». Arī toreiz ģenerālstreikus nerīkoja, vien dalīja biedriem ceļazīmes uz sanatorijām, bet biedru bērniem — saldumu paciņas Jaungadā… Reiz Ulmanis maijmēnesī tapa par Vadoni, bet Vaira Vīķe-Freiberga nu veļu laikā pieticīgi alkst Eiropas Savienības prezidentes amata…

Latvijā, iespējams, jautājumi paliek nemainīgi. Šeit rimti evolucionē, revolucionāri eksplodē, mutācijas piedzīvo vien nacionālie arhetipi.

Lāčplēsis nu gaida humpalu meduspodu no Vinnija Pūka. Cibiņš adoptēts kaut kur svešā siltumā.

Turaidas Roze izrādās vien ievu ziediņš atvarā. Kristīne neziedojas pļēguram purva bridējam, bet slēdz fiktīvas laulības ar paku vai indusu.

Dullais Dauka pa plānu ledu stiepj Sprīdīša lielo lāpstu, kamēr atraitnes dēlam ne dilonis, bet zālītes dūms plaušās.

Prātniekam ne pelēks vadmalas svārks un rata cepure, bet oranža šlipse. Ceplis nu mīca virtuālos kohēzijas un struktūrfondu mālus.

Zvejnieka dēlam ne lašu murds, bet elektrības lādiņš. Daliņa kājas kļuvušas kleinas gan latvju basketbolistiem, gan hokejistiem.

Straumēnos nobarojas ne Latvijas bekons, bet industriālās dāņu cūkas. Dvēseļu putenis izvirtis vien konfetī virpulī mēra laiku korporatīvajā partijā. Pie Mildas garāmgājēji ne cepuri noņem, bet čamda bikšupriekšu.

Ja salīdzina Pirmās un Otrās republikas kalendāru, patlaban Latvijas valsts nosacīti dzīvo 1937. gadā. Kādi nenoliedzami sasniegumi, kāds neviltots patriotisms! 21. gadsimtam savu «Minox», savu Brīvības pieminekli… Kazi, brīnums, pārsteigums, labā vēsts pasaulei būs fakts, ka pēc četriem gadiem prognozējamais valstiskais krahs izrādīsies vien nenormāli radošs reklāmas triks vai PR akcija…