Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pildegovičs: Obamas vizīte Latvijā būtu milzīgs notikums

Latvijas vēstnieks ASV Andrejs Pildegovičs pauž cerību, ka nākamgad notiks augstu Latvijas un ASV amatpersonu vizīšu apmaiņa. Kad un vai varētu notikt ASV prezidenta Baraka Obamas vizīte Latvijā, vēstnieks atbild diplomātiski izvairīgi.

Pildegovičs intervijā aģentūrai BNS pastāstīja, ka uz Latviju ielūgtas arī augstākās ASV amatpersonas, un izteica cerību, ka būs arī vizīšu apmaiņa augstos līmeņos. Ielūgums apmeklēt Latviju izteikts valsts sekretārei Hilarijai Klintonei, un iepriekš izskanējis, ka vizīte tiek plānota uz ASV jaunās vēstniecības ēkas atklāšanu nākamgad pirmajā pusē.

«Man šķiet, ka valsts sekretārei šāds piedāvājums šķita pieņemams, un darbs pie šīs vizītes turpinās. Vai tas notiks uz vēstniecības atvēršanu, šo lēmumu pieņems Amerikas puse, bet dialogs ar Klintoni ir tiešām ciešs. Mūsu prezidents divas reizes tikās ar viņu, arī ārlietu ministrs tikās. Mēs pieliksim visas pūles, lai viņa nākamgad apmeklētu Baltijas valstis,» uzsvēra vēstnieks.

Arī ASV aizsardzības ministrs Roberts Geitss saņēmis Latvijas ielūgumu. «Ja būs šāda iespēja, mēs būtu ļoti pagodināti, jo starp bruņotajiem spēkiem ir izcilas attiecības,» piebilda Pildegovičs.

Uz jautājumu, kad Latvijā varētu viesoties ASV prezidents Baraks Obama, Pildegovičs atbildēja: «Es gribētu teikt, ka ASV prezidents ir ļoti lūgts un gaidīts viesis. Ja viņam būs iespēja apmeklēt Baltiju vai Latviju, mūsu valstī tas būtu milzīgs notikums. Konkrēti datumi pašlaik netiek skaņoti, bet mēs respektējam, ka ASV prezidents šogad piecas reizes apmeklējis Eiropu. Es domāju, ka tas ir ļoti skaidrs apliecinājums, ka šim prezidentam rūp Eiropa, viņš pievērš uzmanību Eiropas aktualitātēm. Viena no vizītēm bija saistīta arī ar NATO aktualitātēm, viņš plāno arī decembrī būt Eiropā.»

Vēstnieks atkārtoti uzsvēra, ka līdz šim neviens ASV prezidents savas administrācijas pirmajā gadā nav viesojies Eiropā piecas reizes.

Savukārt nākamā gada sākumā tiek plānota Saeimas Ārlietu komisijas delegācijas vizīte, kas būs saistīta ar nākamgad Latvijā paredzēto NATO Parlamentārās asamblejas sēdi.

«Šis notikums iecerēts maija beigās, un es domāju, ka no ASV Kongresa būs liela delegācija, faktiski lielākā Kongresa delegācija kopš NATO samita Latvijā. Es zinu, ka delegāciju vadīs kongresmenis Džons Taners no Tenesī štata, bet pilnu delegācijas sastāvu mēs zināsim nedaudz vēlāk. Gada sākumā būs [Ārlietu komisijas delegātu] vizīte, lai informētu un reklamētu šo pasākumu,» pavēstīja diplomāts.

Pildegovičs norādīja, ka dialogs starp Latviju un ASV ir ļoti intensīvs, arī pēc administrācijas maiņas ASV.

«Es ar pilnu pārliecību gribu teikt, ka sadarbība starp Latviju un Ameriku ir noturīga, stingra un administrācijas maiņa ir pamainījusi personālijas, bet partnerība NATO ietvaros, partnerība starp Eiropas Savienību un NATO ir stingrāka nekā jebkad,» uzsvēra vēstnieks.

Viņš klāstīja, ka šogad Valsts prezidents Valdis Zatlers divas reizes apmeklējis Ameriku, tostarp ticies ar valsts sekretāri Hilariju Klintoni, notikušas arī aizsardzības un ārlietu ministra vizītes, bet oktobrī — pirmās Baltijas, Ziemeļvalstu un Amerikas politisko direktoru konsultācijas. Šogad Latviju apmeklējuši arī seši četru zvaigžņu ģenerāļi no ASV.