Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ekonomisti pieļauj arī turpmāku nodokļu celšanu

2010.gada budžeta kontekstā Saeimas pieņemtās nodokļu izmaiņas var nebūt pēdējās un arī nākotnē uzņēmēji un sabiedrība kopumā var sagaidīt jaunu nodokļu celšanu, atzina biznesa informācijas portāla «Nozare.lv» aptaujātie ekonomisti.

Eksperti norāda, ka šodien Saeimā pieņemtie grozījumi likumprojektos, kas paredz vairāku nodokļu paaugstināšanu, nebūs uzņēmējdarbību veicinoši un arī lielāku skaidrību par nākotni uzņēmējiem neradīs.

Akadēmiķe un ekonomiste Raita Karnīte uzsver, ka Saeimas atbalstītās nodokļu izmaiņas vispirms ietekmēs sabiedrības psiholoģisko noskaņojumu un klimatu, bet vēlāk arī pastarpināti atspoguļosies ekonomikā.

Lai gan Latvijā kopējais nodokļu slogs, salīdzinot ar attīstītajām Eiropas valstīm, nav augsts, tomēr darbaspēku nodokļu sloga palielināšana, kā atzīst Karnīte, šajā situācijā ir vērtējama negatīvi un tā no uzņēmējdarbības atgrūdīs vēl vairāk uzņēmēju.

Viņa asi kritizēja līdzšinējo valdības pieeju budžeta veidošanā, norādot, ka «nodokļi ir celti bezjēgā un situācija liecina, ka tas var arī turpināties. Valdība nav apsvērusi visas iespējas un alternatīvas un ir domājusi tikai par īstermiņa risinājumiem, bet pats svarīgais bija domāt par nākotni».

Karnīte saka, ka budžeta veidošana atgādināja mehānisku rēķināšanu bez izvērtējuma, kā visi šie pasākumi ietekmēs uzņēmējdarbību un sabiedrību. «Budžeta veidotāji ir aizmirsuši, ka tam visam apakšā ir dzīve,» skumji norādīja akadēmiķe.

Viņa ir pārliecināta, ka valdībai bija jādara viss iespējamais, lai ekonomikā radītu darbību, bet, ja tiks turpināta līdzšinējā pieeja, tad arī turpmāk vajadzēs tikai «griezt un celt».

Kopumā vērtējot nākamā gada budžetu, Karnīte atzina, ka tas uzņēmējdarbības vidi tikai pasliktinās un apgrūtinās. «Šis budžets noliek lielāko daļu uzņēmēju izvēles priekšā - aizbraukt no valsts, izvairīties no nodokļu maksāšanas vai nemaksāt vispār.«

Arī «Ekonomistu apvienības 2010» prezidents Ojārs Kehris saka, ka veiktās nodokļu izmaiņas ir ļoti būtiskas, vēl jo vairāk tāpēc, ka visi zina, ka nodokļu paaugstināšana ekonomiskās lejupslīdes apstākļos nav pareizs risinājums.

Viņš gan atzina, ka valdībai pēc iepriekšējo gadu kļūdām, pieļaujot budžeta deficītu un veicot nemākulīgu «Parex bankas» pārņemšanu, citu iespēju kā palielināt nodokļu slogu nebija.

Šādas izmaiņas Latvijas uzņēmējdarbībai un kopējam ekonomikas klimatam neko pozitīvu nedos, tomēr, viņaprāt, lai gan zināmu skaidrību šodien Saeimas pieņemtie lēmumi uzņēmējiem dos, Kehris pats neņemtos prognozēt, ka šie ir pēdējie nodokļu grozījumi un jauni netiks veikti.

«Ja līdz šim prognozējām, ka ekonomiskā aktivitāte varētu pieaugt nākamā gada pavasarī, tad tas drīzāk var attiekties tikai uz mūsu kaimiņiem dienvidos un ziemeļos, bet paši esam diezgan apdraudēti, un neskaidrība par Latvijas ekonomisko un politisko nākotni saglabājas,» sacīja Kehris.

Vienlaikus viņš norāda, ka arī gatavošanās nākamajā gadā paredzētajām 10.Saeimas vēlēšanām ekonomikā neko pozitīvu nedos, jo no politiķu puses būs vēlēšanās izskaistināt situāciju, dot nepamatotus solījumus un, sliktākajā gadījumā, arī tērēt naudu tādos projektos, kuru pamatotība būs apšaubāma.

Kehris prognozē, ka zināma skaidrība par valsts ekonomisko virzību un iespējamo izaugsmi ir gaidāma tikai pēc tam, kad nākamā gada vasarā jaunievēlētā Saeima piedāvās savu ekonomisko programmu nākamajiem četriem gadiem.

Savukārt ekonomists Jānis Ošlejs savos komentāros bija īss, sakot, ka katrs nodoklis ir jāskata un jāvērtē atsevišķi, jo no kopējās nodokļu paketē ir labas lietas, piemēram, paaugstinātais nekustamā īpašuma nodoklis, kā arī sliktas - paaugstinātais iedzīvotāju ienākumu nodoklis (IIN).

Kā ziņots, Saeimas galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā par iedzīvotāju ienākumu nodokli paredz, ka no nākamā gada 1.janvāra IIN līdzšinējo 23% vietā būs 26%, bet ienākumi no dividendēm tiks aplikti ar jaunu nodokli - kapitāla pieauguma nodokli 10% apmērā.

IIN 26% apmērā līdzšinējo 15% vietā būs jāmaksā arī saimnieciskās darbības veicējiem, tostarp autoratlīdzības saņēmējiem.

Nodoklis 15% apmērā nākamgad tiks piemērots par kapitāla pieaugumu jeb peļņai par spekulatīviem darījumiem, piemēram, ar nekustamo īpašumu.

No nākamā gada ar 10% nodokli tiks aplikti arī ienākumi no privātajiem pensiju fondiem, uzkrājošās apdrošināšanas un darījumiem ar vērtspapīriem.

Ar nodokļiem neapliekamais minimums zemnieku un zvejnieku saimniecībām nākamgad tiks samazināts uz pusi - no 4000 latu līdz 2000 latu.

Nodoklis par darba devējam piederošas automašīnas izmantošanu privātām vajadzībām varēs sasniegt 85,13 latus mēnesī.

Grozījumi likumā par nekustamā īpašuma nodokli paredz, ka no nākamā gada 1.janvāra tiek piemērots nekustamā īpašuma nodoklis dzīvojamajām telpām un inženiertehniskajām būvēm.

Vienģimenes un divģimeņu, daudzdzīvokļu mājām neatkarīgi no tā, vai tās ir sadalītas dzīvokļu īpašumos, nodoklis būs 0,1% apmērā no kadastrālās vērtības, ja tā nepārsniedz 40 000 latu, 0,2% - īpašumiem, kuru kadastrālā vērtība ir 40 000 līdz 75 000 latu, 0,3% - īpašumiem, kuru vērtība pārsniedz 75 000 latu.

Nekustamā īpašuma nodokļa likme zemei un inženierbūvēm būs 1,5%, no kadastrālās vērtības. No nodokļa maksāšanas būs atbrīvotas tās inženierbūves, kuras tiek izmantotas sabiedrisko pakalpojumu sniegšanai.

Saeima šodien arī atbalstīja nekustamā īpašuma papildlikmes piemērošanu neapstrādātajai lauksaimniecības zemei, līdz ar to nākamgad būs jāmaksā nodoklis 3% apmērā no kadastrālās vērtības.

Saeima šodien vienojās noteikt, ka minimālais nekustamā īpašuma nodokļa maksājums katram maksātājam ir pieci lati.

Likuma grozījumi noteic, ka ar 2010.gada 1.jūliju zemesgrāmatu tiesneši reģistrē īpašnieku maiņu zemesgrāmatā, ja ir nomaksāts nekustamā īpašuma nodoklis un zemesgrāmatu nodaļa par to ir pārliecinājusies tiešsaistes datu pārraides režīmā.

Pārejas noteikumi ir papildināti ar normu, kas paredz, ka gadījumā, ja līdz 2010.gada 1.jūlijam pašvaldība nav nodrošinājusi iespēju zemesgrāmatu nodaļai pārliecināties par nekustamā īpašuma nodokļa nomaksu, zemesgrāmatu tiesneši īpašuma maiņu zemesgrāmatā reģistrē bez nekustamā īpašuma nodokļa nomaksas pārbaudes.

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā par akcīzes nodokli, kas paredz nodokļa likmes palielināšanu vīnam un cigaretēm, bet no nākamā gada 1.maija tiek ieviests akcīzes nodokli dabasgāzei, kas paredzēta kurināmajam vai izmantojama kā degviela.

No nākamā gada 1.janvāra paredzēta minimālā likme, piemērojot akcīzes nodokli cigaretēm, un turpmāk nodokļa likme nevarēs būt zemāka par 48 latiem par 1000 cigaretēm, kas lētākās cigaretes aptuveni varētu sadārdzināt par vidēji 12%.

Likuma grozījumi arī paredz ar 2010.gada 1.februāri palielināt akcīzes nodokli vīnam un raudzētajiem dzērieniem no 40 uz 45 latiem par 100 litriem jeb par 12,5%. Savukārt starpproduktiem ar absolūtā spirta saturu līdz 15 tilpumprocentiem nodoklis par 100 litriem tiks palielināts no 42 līdz 45 latiem jeb par 7,1%.

Saeimas galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā par transportlīdzekļa ikgadējo nodevu paredz, ka no nākamā gada transportlīdzekļu nodeva motocikliem, tricikliem un kvadricikliem būs 24 lati, līdzšinējo trīs latu vietā. Arī vieglajiem automobiļiem nākamgad tiks palielināta nodeva, par pamatu ņemot transportlīdzekļa masu.