Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VK vaino Šleseru un LVRTC par nesaimniecisku rīcību dažādos projektos

Revidējot Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) darbību, Valsts kontrole (VK) atklājusi būtiskus trūkumus, kas saistīti ar neefektīvu līdzekļu izlietojumu un sadārdzinājuši izmaksas par sniegtajiem pakalpojumiem, portālu «Apollo» informēja VK.

Laikā, kad īstenoti Satiksmes ministrijas projekti, kur atklāta neefektīva līdzekļu izlietošana, ministriju vadīja pašreizējais Rīgas vicemērs Ainārs Šlesers (LPP/LC).

VK noskaidrojusi, ka LVRTC pamatdarbības ieņēmumi 2008. un 2009. gadā nesedz tā darbības izmaksas, zaudējumiem pieaugot no 14,4 tūkstošiem latu 2008. gadā līdz plānotiem 733,9 tūkstošiem latu 2009. gadā. Rentabilitāti ietekmēja arī nepietiekama izdevumu kontrole un nepamatotu izdevumu veikšana.

Tāpat nav izstrādāta brīvo finanšu līdzekļu pārvaldības politika, kas nodrošinātu pamatotu un mērķtiecīgu rīcību ar tiem, lai gan vairāk nekā 70% no LVRTC ieņēmumiem veidoja uzņēmuma īpašumā esošo SIA «Latvijas Mobilais telefons» kapitāla daļu dividendes un procentu maksājumi par to noguldīšanu komercbankās.

VK norāda, ka LVRTC, izmaksājot prēmijās 1 048 006 latu (revidējamā laika periodā), piemērojis necaurskatāmu prēmiju piešķiršanas sistēmu, tostarp 92 900 latu izmaksājot 2009. gadā, kad likums noteica atlīdzības izdevumu ierobežojumus.

LVRTC neefektīvi izmanto savu autoparku — vismaz 11 automašīnas šā gada februārī, martā ilgstoši netika lietotas, tajā pašā laikā tika nomāta automašīna valdes priekšsēdētāja vajadzībām, par to maksājot 791 latu mēnesī.

Par nelietderīgiem tēriņiem VK uzskata arī LVRTC praksi daļēji segt uzņēmuma darbinieku un viņu ģimenes locekļu atpūtas pasākumu izdevumus. Pārbaudītajā periodā apmaksāti tūrisma braucieni uz Portugāli, Spāniju, Kipru, Turciju un Slovākiju 7165 latu apmērā.  

VK arī norāda uz būtiskām nepilnībām Satiksmes ministrijas organizētajā konkursā par zemes ciparu televīzijas apraides ieviešanu, uzskatot, ka konkursa izsekojamas un caurskatāmas organizēšanas gadījumā tā rezultāti varētu atšķirties. VK uzsver, ka konkursa nosacījumi neatbilst Ministru kabineta apstiprinātajai koncepcijai. LVRTC daļēji zaudēja infrastruktūras nodrošināšanas tiesības Rīgā un Rīgas reģionā par labu SIA «Hannu Digital», kas vienlaikus izraisīja arī papildu maksājumu veikšanu, tādējādi sadārdzinot tarifus raidorganizācijām un pastarpināti galalietotājiem — televīzijas programmu skatītājiem.

VK norāda, ka LVRTC padome nav veikusi kapitālsabiedrības lietu atbilstošu uzraudzību, jo akceptējusi līgumus par LRVTC dalību zemes ciparu televīzijas ieviešanā, kaut arī apšaubījusi to atbilstību tiesību aktu prasībām un Ministru kabineta apstiprinātajai koncepcijai.

Pamatojoties uz Informācijas atklātības likuma 5. panta trešās daļas nosacījumiem, LVRTC un zemes ciparu televīzijas ieviešanā iesaistītie komersanti noteikuši komercnoslēpuma statusu daļai revīzijas ziņojumā iekļautās informācijas, līdz ar to ierobežojot ziņojuma pilnas versijas publiskošanas iespējas.

LVRTC darbības rezultātus negatīvi ietekmēja arī Satiksmes ministrijas lēmums nodot tam Latvijas Pasta iesākto elektroniskā paraksta sertifikācijas pakalpojumu sniegšanu. Tas ne tikai neatbilst uzņēmuma darbības mērķiem, bet arī rada papildu izdevumus 619 tūkstošu latu apmērā un pasliktina uzņēmuma finanšu stāvokli par summu, ko veido uzkrātie Latvijas Pasta zaudējumi. Pastāv iespēja, ka tuvākajos gados šis darbības virziens uzņēmumam radīs vēl vairākus miljonus latu zaudējumus, secinājusi VK.

VK likumības revīzija par VAS LVRTC ieņēmumu izlietojuma likumību un atbilstību darbības mērķiem veikta par laika posmu no 2007. gada 1. janvāra līdz 2009. gada 30. jūnijam.