Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krīzes ietekmē dzimumu nevienlīdzība varētu pieaugt

Krīzes ietekmē dzimumu diskriminācija darba vietās, iespējams, varētu pieaugt, aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijas (LM) Vienlīdzīgu iespēju politikas nodaļas pārstāve Elīna Celmiņa.

Kā pastāstīja Celmiņa, tas nav pieļaujams un Latvijā likumdošana dzimumu vienlīdzības ziņā ir sakārtota. Īpaši liela uzmanība tam esot tikusi pievērsta pēc Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai (ES), taču praksē nereti situācija ir citādāka.

Komentējot krīzi, Celmiņa norādīja, ka diskriminācija var izpausties gan kā māmiņu diskriminācija vai nepieņemšana darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, sieviešu neuzņemšana darbā, ja viņas vēlas veidot ģimeni vai arī tuvākajā laikā varētu dzemdēt bērnus, kā arī sieviešu atlaišana pirmspensijas vecumā.

LM pārstāve tāpat arī pastāstīja, ka pēdējos gados, lai gan mazākā mērā, tomēr atšķirības tiek novērotas atalgojuma sistēmā. Sieviešu algas ir aptuveni par 15-18% mazākas nekā vīriešiem, finanšu sektorā šis skaitlis atšķiras pat par 50%.

Kā Ziemeļu un Baltijas valstu forumā par finansiālās krīzes ietekmi uz sievietēm un vīriešiem laikā pastāstīja Lietuvas Nacionālā konsultatīvā sieviešu foruma pārstāve Ramūne Trakimiene, algu atšķirības ir saistītas ar to, ka sievietes nereti strādā zemākos amatos nekā vīrieši. Kā piemēru viņa minēja to, ka Lietuvā valsts pārvaldē 74% nodarbināto ir sievietes, bet 70% iestāžu vadītāju ir vīrieši.

Arī Igaunijas Sociālo lietu ministrijas pārstāvis Kristians Veske pastāstīja, ka situācija viņa valstī esot līdzīga. Tai pat laikā, runājot par politisko sfēru, aptaujas liecinot, ka iedzīvotājiem ir vēlme redzēt vairāk sieviešu politikā.

Lietuvas pārstāve ironizēja, ka Lietuvā krīzes «arhitekti» bijuši vīrieši, taču tagad valsti no krīzes vedot sievietes, piemēram, Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

Foruma pārstāvji uzsvēra, ka šai jomā liela nozīme ir sieviešu izglītošanai, kā arī nevalstisko organizāciju darbam, kuras līdzās valsts centieniem varot veicināt vienlīdzības principu ieviešanu pasaulē.

Ziemeļu un Baltijas valstu forumu organizē LM sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomi un Latvijas Dzimumu līdztiesības apvienību. Forums turpināsies līdz 4.decembrim. Tajā piedalās visas Baltijas un Ziemeļeiropas valstis.